Twój koszyk jest pusty

Dwór w Lelicach

dwór w Lelicach

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat sierpecki, gmina Gozdowo

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Lelicach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Lelicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś znana od 1305 roku. W XV wieku własność Dłużniewskich, od 1612 roku Karnkowskich, przejściowo Samuela Iłowskiego i jego żony Zofi i z Charlęskich; w 1669 roku powróciła do Karnkowskich i pozostawała ich własnością również w XVIII wieku. Od 1849 roku Lelice należały do Zawiszów, potem do Tłuchowskich, by od 1879 roku aż do końca być własnością Gościckich. W 1905 roku majątek należał do Juliana Gościckiego, a w 1909 roku do Kazimierza Gościckiego, do którego należał również w późnych latach dwudziestych. Liczył wówczas 410 hektarów. Później właścicielem Lelic był Hubert Gościcki i jego siostra Janina Marianna z Gościckich Turowska. Janina Turowska (ur. 1914), łączniczka AK, zmarła 7 lipca 1944 roku w wyniku postrzelenia przez Niemców. Hubert Gościcki (ur. 1916), żołnierz AK, został zamordowany przez Niemców 2 lutego 1945 roku w obozie koncentracyjnym w Mauthausen.

Dwór

Drewniany dwór z ostatniej ćwierci XIX lub początków XX wieku, wzniesiony najprawdopodobniej dla Gościckich. Parterowy, nakryty niskim czterospadowym dachem, z piętrową częścią środkową, od frontu zryzalitowaną z oryginalną loggią piętra o trzech arkadach o łuku odcinkowym, spływających na smukłe kolumienki. Wejście poprzedzone murowaną sionką, dobudowaną w późniejszym zapewne czasie. Murowana jest również dolna kondygnacja ryzalitu.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.