Twój koszyk jest pusty

Dwór w Woli Suchożebrskiej

  • dwór Wola Suchożebrska

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat siedlecki, gmina Suchożebry

Rodzaj obiektu:
Dwór
Numer rejestru zabytków:
127/595
Data wpisu do rejestru:
02 kwiecień 1962
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Centrum konferencyjne Sokołowskich Zakładów Mięsnych

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Woli Suchożebrskiej

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Woli Suchożebrskiej. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Dwór wzniesiony około 1835 roku zapewne z inicjatywy nowego właściciela majątku Ignacego Marcinkowskiego. Jest budowlą parterową, nakrytą dwuspadowym dachem, z nowszą przybudówką od wschodu. Zgodnie z częstą praktyką pierwotna sionka poprzedzająca wejście, opięta pilastrami i zwieńczona trójkątnym frontonem, została na początku XX wieku lub w okresie międzywojennym zastąpiona kolumnowym gankiem złożonym z dwóch par toskańskich kolumn. Niewątpliwie nadał on dworowi zgodny z duchem stylu polskiego charakter prawdziwie polskiej szlacheckiej siedziby. Naroża budynku boniowane. Wejście boczne w elewacji zachodniej ujęte pilastrami dźwigającymi trójkątny naczółek.

Niegdyś część wsi Suchożebry, która w XVIII wieku należała do książąt Czartoryskich z Siedlec. Na początku XIX wieku w rękach Grzybowskich, od których Suchożebry w 1832 roku kupił Ignacy Marcinkowski. W 1889 roku wyodrębniona z Suchożebrów Wola Suchożebrska przeszła do Karola Krasińskiego. W późnych latach dwudziestych XX wieku właścicielem majątku liczącego 645 hektarów był Stanisław Krasiński. Od 1935 roku własność Zdzisława Koziełł-Poklewskiego, a krótko przed wojną rodziny Makowieckich.

Dom i park w bardzo dobrym stanie. Obiekt okazjonalnie dostępny, widoczny z większej odległości. Centrum konferencyjne Sokołowskich Zakładów Mięsnych.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.