Twój koszyk jest pusty

Pałac w Stoku Lackim

  • pałac w Stoku Lackim

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat siedlecki, gmina Siedlce

Rodzaj obiektu:
Pałac
Zastosowanie:
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Stoku Lackim
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Stoku Lackim

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Stoku Lackim. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W pierwszej połowie XIX wieku Stok Lacki był własnością Rostworowskich, a w drugiej połowie stulecia i jeszcze na początku XX wieku Wyszomirskich, w tym Józefa Wyszomirskiego. W okresie międzywojennym własność Skarbu Państwa Polskiego.

Pałac

Pałac wzniesiony w 1875 roku dla Wyszomirskich przez Bolesława Pawła Podczaszyńskiego (1822–1876), autora m.in. neogotyckich wnętrz pałacu-zamku w Starejwsi oraz niewielkiego dworu w Gałkach, uznanego teoretyka i historyka architektury, profesora Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, autora cenionych prac z zakresu architektury i sztuki, w końcu kolekcjonera. Eklektyczny, o przeważających cechach neorenesansowych, piętrowy, z ryzalitem w części środkowej zwieńczonym attykową ścianką i poprzedzonym czterokolumnowym portykiem niosącym taras. Skrajne osie lekko zryzalitowane i na poziomie piętra ujęte jońskimi pilastrami. Podobne pilastry o jońskich kapitelach rozdzielają półkoliście zamknięte okna górnej kondygnacji środkowego ryzalitu. Pozostałe okna piętra dekorowane odcinkowymi gzymsami wspartymi na konsolkach. Kondygnacje rozdzielone gzymsem kordonowym, a elewacje zwieńczone gzymsem modylionowym. Przyziemie boniowane. Ta szeroka gama architektonicznych motywów uświadamia nam wielki kunszt dziewiętnastowiecznych projektantów i rzemieślników – kunszt oparty na wiedzy i sumiennej edukacji, który owocował często dziełami pretensjonalnymi, przeładowanymi nadmiarem form i zbytnią dekoracyjnością. Pałac w Stoku Lackim zdaje się nie przekraczać granicy dobrego smaku, choć nie jest od niej zbytnio oddalony.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.