Twój koszyk jest pusty

Dwór w Starych Iganiach

  • dwór w Starych Iganiach

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat siedlecki, gmina Siedlce

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Zniszczony

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Starych Iganiach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Starych Iganiach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Niegdyś wieś Iganie. Iganie w 1783 roku były własnością Kajetana Karasia, szambelana Stanisława Augusta Poniatowskiego, syna Kazimierza Karasia (1711––1775), marszałka królewskiego dworu. Karasiowie herbu Dąbrowa są przykładem wielkiej kariery drobnej szlachty mazowieckiej, wywodzącej się ze wsi Żdżary-Karasie. Doszli do najwyższych godności państwowych i słynnego pałacu w Warszawie, którego Kajetan Karaś był wraz z bratem Michałem właścicielem. W 1909 roku Iganie należały do Wincentego Jermołowicza. W czasie powstania listopadowego, 10 kwietnia 1831 roku, pod Iganiami została stoczona zwycięska dla wojsk polskich bitwa. Oddziały dowodzone przez generała Ignacego Prądzyńskiego pokonały korpus rosyjski dowodzony przez gen. Rosena.

Dwór

Dwór wzniesiony zapewne w pierwszej połowie XIX wieku i potem nieco modyfikowany, parterowy, nakryty dachem czterospadowym, z sionką poprzedzającą wejście zwieńczoną trójkątnym szczytem dwuspadowego daszku.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.