Twój koszyk jest pusty

Dwór w Łysowie

  • dwór w Łysowie

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat siedlecki, gmina Przesmyki

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Ruiny

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Łysowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Łysowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVIII wieku Łysów być może należał do Kuczyńskich, a na początku XIX wieku do Tadeusza Matuszewicza, posła na Sejm Czteroletni, późniejszego ministra skarbu Księstwa Warszawskiego. W 1821 roku wraz z ręką Zofii Matuszewiczówny, córki Tadeusza Matuszewicza, przeszedł do Ludwika Kickiego (1791––1831), adiutanta księcia Józefa Poniatowskiego, weterana wojen napoleońskich, odznaczonego przez Napoleona w Moskwie krzyżem Legii Honorowej. W bitwie pod Lipskiem w 1813 roku wraz z księciem Józefem skoczył w nurt rzeki Elstery i mając więcej szczęścia niż książę, choć ranny, przedostał się na drugi brzeg. Po utworzeniu Królestwa Kongresowego przez pewien czas był adiutantem polowym księcia Konstantego. Na wieść o przygotowywanym spisku, który zainicjował powstanie listopadowe, miał zawołać: „Pistolety i pałasz są u mnie gotowe... do was należę, będę wasz aż do śmierci”. Poległ po bohaterskich bojach w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku, ugodzony pociskiem artyleryjskim. Juliusz Kossak namalował obraz przedstawiający żołnierzy zgromadzonych wokół osuwającego się z konia generała Kickiego. Od 1838 roku właścicielem Łysowa był Franciszek Dobrzyński. Od początku XX wieku własność Humnickich, w tym w 1909 roku Ignacego Humnickiego, a w końcu lat dwudziestych również Ignacego Humnickiego. Majątek liczył wówczas 885 hektarów. Potem w rękach Ludwika Humnickiego.

Dwór

Wielka szkoda, że tylko kilka kamieni i cegieł pozostało z pięknego, prawdziwie polskiego rozłożystego dworu, malowniczo usytuowanego na wzniesieniu powyżej miejscowości, z widokiem na osiemnastowieczną cerkiew greckokatolicką. Dwór wzniesiony został w końcu XVIII lub na początku XIX wieku zapewne dla Tadeusza Matuszewicza i składał się z parterowego, nakrytego czterospadowym dachem korpusu połączonego krótkimi łącznikami z usytuowanymi po obu jego stronach oficynami zamykającymi podwórze. Środkowa część dworu, zryzalitowana i zwieńczona trójkątnym naczółkiem, poprzedzona byłą filarowym gankiem, zamienionym z czasem na werandę. Dwór znikł bezpowrotnie, podobnie jak około 20–30% mazowieckich rezydencji. W większości budowane z drewna, kryte gontem, a nawet strzechą, miały znacznie mniejsze szanse na przetrwanie niż zwykle murowane dwory wielkopolskie, których przetrwało 85–90%.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.