Twój koszyk jest pusty

Dwór w Niwiskach

dwór w Niwiskach

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat siedlecki, gmina Mokobody

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Niwiskach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Niwiskach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś wzmiankowana od 1428 roku. W XV wieku własność Niwiskich, na początku XVII wieku Zaliwskich, a potem w XVII i XVIII wieku Ossolińskich, w tym w 1783 i 1787 roku Kazimierza Ossolińskiego, podkomorzego mielnickiego, i jego żony Antoniny z Butlerów. W XIX wieku w rękach Kuszlów, a od 1898 do 1939 roku Przanowskich. W końcu lat dwudziestych XX wieku właścicielką majątku liczącego 730 hektarów była Julia Przanowska.

Dwór

Rekonstruowany obecnie dwór wzniesiony został w drugiej połowie XVIII wieku zapewne dla Ossolińskich. Pierwotnie utrzymany był, jak możemy się domyślać, w formach barokowych. Parterowy, nakryty być może mansardowym dachem wpisywał się w charakter późnobarokowego założenia, na które składały się również efektowna brama wjazdowa, dwie oficyny i park. W wyniku kolejnych przebudów i restauracji z XIX i XX wieku otrzymał ostatecznie charakter klasycystyczny: z początkiem XIX stulecia do dworu dostawiono trójarkadowy filarowy ganek zwieńczony trójkątnym naczółkiem, a potem zapewne zmieniono dach na czterospadowy. W związku z barokową tradycją osiowej kompozycji zastanawia sposób usytuowania dworu frontem na park. Może jest to zapowiedź sentymentalnych, otwartych na park kompozycji końca XVIII wieku? Może też wiązało się to z istnieniem w tym miejscu wcześniejszej siedziby? Do dworu w Niwiskach prowadzi efektowna brama, z częścią środkową wyższą, zamkniętą półkoliście, ujętą spływami i zwieńczoną falistym szczytem z owalnym prześwitem. Przy niej, w ciągu muru, zachowała się jedna z oficyn, parterowa, na planie zbliżonym do kwadratu, nakryta dachem mansardowym. Obie budowle powstały w drugiej połowie XVIII wieku. Ciekawym i zagadkowym reliktem jest piaskowcowy filar na dawnym gazonie, pochodzący z XVII wieku, z głowicą ozdobioną rzeźbionymi herbami Junosza i Szeliga oraz dwoma tarczami z zarysem orła.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.