Twój koszyk jest pusty

Pałac w Żeliszewie Podkościelnym

  • Pałac Żeliszew Podkościelny

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat siedlecki, gmina Kotuń

Rodzaj obiektu:
Pałac
Zespół:
pałacowo-parkowy
Obecnie:
park pałacowy, pałac
Zastosowanie:
nieznane

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Żeliszewie Podkościelnym

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Żeliszewie Podkościelnym. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Rekonstruowana od fundamentów siedziba powstała w drugiej połowie XVIII wieku dla rodziny Grzybowskich. Jej ukończenie wiąże się z widniejącą niegdyś w elewacji ogrodowej datą 1786 roku, kiedy właścicielem Żeliszewa był Józef Grzybowski. Była to pierwotnie budowla parterowa, z piętrowymi, trójbocznymi ryzalitami na osi obu elewacji – węższym od frontu i szerszym od ogrodu oraz skrajnymi jednoosiowymi ryzalitami w elewacji ogrodowej. Korpus budynku, podobnie zapewne jak ryzality, nakryty był dachem mansardowym. Barokowy w formach dwór był więc efektowniejszą stroną skierowany na park, czym zapowiadał odwrócone od wsi klasycystyczne rezydencje w rodzaju Młochowa czy Tułowic. To jakby symboliczne odwrócenie było znakiem czasu, dokonanej wraz z oświeceniem rewolucji, która pozbawiła właściciela miejscowości, przynajmniej w ideowo-symbolicznym wymiarze, jego patriarchalnej roli. To jak toutes proportions gardées zamurowywane w Wielkopolsce po wojnie wejścia do domów od ulicy – znak słabnących społecznych więzi i wspólnego życia „na progu domu”. W okresie międzywojennym dwór został nieszczęśliwie przebudowany: nadbudowano piętro, a w elewacji frontowej wieloboczny ryzalit zastąpiono płaskim ryzalitem zwieńczonym trójkątnym frontonem. Odebrało to budowli i proporcje, i urodę, a nade wszystko jej późnobarokowy jeszcze wdzięk. Wnętrza, których osią była sień i salon od ogrodu, dekorowały pierwotnie klasycystyczne polichromie o motywach roślinnych i rogów obfitości z profilowymi portretami w medalionach. Częścią założenia był park, którego regularny osiemnastowieczny układ został z początkiem XIX wieku wzbogacony o piękną widokową oś z obszerną polaną i wydłużonym stawem, podobnie jak krajobrazowe parki w Świdnie czy Młochowie.

Dawniej Żeliszew. Żeliszew w drugiej połowie XVIII wieku należał do Grzybowskich, w tym po połowie stulecia do Marcjana Grzybowskiego, podkomorzego liwskiego, potem jego syna Stanisława, również podkomorzego liwskiego, a następnie syna Stanisława – Józefa Grzybowskiego. W latach 1801–1833 w rękach Kuszlów, potem do 1845 roku Dominika Lisieckiego, następnie Barbary z Zaborowskich Gostomskiej, potem znów Lisieckich i od 1873 znów Kuszlów. W późnych latach dwudziestych XX wieku właścicielką Żeliszewa była Wanda Dernałowicz, a majątek liczył wówczas 173 hektary. Ostatnim właścicielem majątku był Witold Grabowski.

Dom w stanie zarzuconej odbudowy. Duży ładny park zaniedbany, częściowo zdziczały. Obiekt dostępny z zewnątrz.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.