Twój koszyk jest pusty

Pałac w Cisiu-Zagrudziu

  • pałac w Cisiu-Zagrudziu

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat siedlecki, gmina Kotuń

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Zniszczony
Zastosowanie:
własność prywatna, wystawiony na sprzedaż

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Cisiu-Zagrudziu

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Cisiu-Zagrudziu. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Niegdyś Cisie. W 1783 roku pozostawało we władaniu Dominika Przeździeckiego, starosty mińskiego. W XIX własność Twardowskich, w 1909 roku księdza Stanisława Szaniawskiego, a w okresie międzywojennym być może Jerzego Konopki. W późnych latach dwudziestych XX wieku w Cisiu gospodarował Stanisław Klawe, a majątek liczył 160 hektarów.

Pałac

Trudno w tym pretensjonalnym dworze-willi dopatrzyć się subtelności neogotyckiej architektury zameczku w Opinogórze, Patrykozach czy Starejwsi. I nie jest to jedynie efekt pracy miernego architekta, ale i czasu – końca XIX i początków XX wieku, kiedy to sięgano po neogotyckie motywy najczęściej bez tej świadomości, jaką mieli architekci, budowniczowie i fundatorzy kilkadziesiąt lat wcześniej. „Dziś, gdy z każdym dniem zwiększają się potrzeby, a estetyczne pojęcie piękna jest udziałem wielu jednostek, otaczanie się przedmiotami sztuki stało się potrzebą, bez której obejść się niepodobna” – pisał Apoloniusz Nieniewski na łamach „Inżynierii i Budownictwa” w 1882 roku w komentarzu do opublikowanego projektu neogotyckiego wiejskiego pałacyku, który miał się stać popularną wiejską siedzibą średniozamożnego ziemianina. W efekcie opinogórski zamek z bajki, nastrojową scenografię do Pieśni Osjana w Patrykozach, starożytną rycerską siedzibę w Starej Wsi zastąpiła napuszona i pretensjonalna neogotycka kamienica-willa-dla-każdego w Cisiu-Zagrudziu. Dom powstał pod koniec XIX lub na początku XX wieku zapewne dla Twardowskich. Jest budowlą zasadniczo piętrową, nieregularną, zestawioną z prostopadłościennych brył zwieńczonych blankami i formujących pseudowieże. Jest to widoczne zwłaszcza w jednej z bocznych elewacji, gdzie pomiędzy dwoma krępymi wieżowymi masywami umieszczono filarowy portyk bocznego wejścia. Wejście główne do dworu prowadzi przez masywny ganek, którego arkada wycięta została w łuk Tudora. Dwór, co również charakterystyczne dla tego czasu, nie jest budowlą jednorodnie neogotycką. Obok krenelaży i ostrołukowych okien pojawiają się romańskie – „lombardzkiego pochodzenia” – arkadkowe fryzy. Trudno również spoglądając na tę dziwaczną budowlę, w zestawieniu dekoracyjnych motywów nie dostrzec pewnych cech orientalnych.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie współczesne: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.