Twój koszyk jest pusty

Pałac w Zatorach

Pałac Zatory

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat pułtuski, gmina Zatory

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Numer rejestru zabytku:
A-350
Zastosowanie:
nieznane

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Zatorach

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Zatorach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Niezwykle sugestywna kreacja, której barokowa plastyczność i klasycystyczna szlachetność splatają się w dzieło wyabstrahowanej epoki sasko-stanisławowskiej. Jest to zasługa wprawnej ręki anonimowego architekta i świadomego swych zamierzeń fundatora Józefa Iłżyckiego. Oni to w 1898 roku nadali nowy charakter dworowi w Zatorach. Dwór powstał w drugiej połowie XVIII wieku dla Szydłowskich jako budowla parterowa, z piętrową zapewne częścią środkową, do której po połowie XIX wieku dobudowano piętrowe skrzydła, być może przy udziale architekta Kornela Gabrielskiego (1817–1884), autora pałacu w Łącku. W 1898 roku na wszystkich częściach budynku założono nowe dachy mansardowe z lukarnami, a część środkową poprzedzono czterokolumnowym gankiem wielkiego porządku. W efekcie przybudówki nabrały charakteru barokowych pawilonów podporządkowanych najważniejszemu nowemu akcentowi fasady – klasycystycznemu portykowi. W tym sięgnięciu do czasów saskich i stanisławowskich w poszukiwaniu form architektonicznych odpowiednich dla wznoszonych z końcem XIX wieku pałaców i dworów kryła się zapowiedź narodzin stylu polskiego. Bo skoro można wznosić budowle w kostiumie francuskim, włoskim czy neogotyckim, dlaczego nie sięgnąć do architektury ostatnich lat wolnej Rzeczpospolitej? Po 1863 roku powstał wzorowany na warszawskich Łazienkach pałac w Żemłosławiu na Nowogródczyźnie. Podobny charakter ma zbudowany w latach siedemdziesiątych przez Leandra Marconiego dla Tyszkiewiczów pałac w Wace pod Wilnem. Także pod Wilnem i także dla Tyszkiewiczów, w Zatroczu, Józef Huss wzniósł nad samym brzegiem jeziora piękny pałac-willę inspirowaną architekturą doby stanisławowskiej, a inspirację klasycystycznym pałacem w Natolinie możemy dostrzec w mazowieckim pałacu w Brzeźnie z około 1900 roku. W końcu pałac w Zatorach, który nie tylko sięga do epoki Stanisława Augusta, ale czerpie również z wcześniejszej barokowej tradycji, zbliżając się tym samym najbardziej do założeń stylu polskiego.

Pałac w 1925 roku był remontowany i nieco przekształcany przez Bagniewskich, co nie zmieniło jednak jego wcześniejszego sasko-stanisławowskiego charakteru. Zatory początkowo były własnością książęcą. Od 1436 roku w rękach Michała z Ziemięcic, podkomorzego warszawskiego, od 1471 roku Jakuba z Gościeńczyc, kasztelana czerskiego, później jego potomków, a od około 1540 roku Pawła Kryskiego, wojewodzica mazowieckiego. W 1739 roku Zatory należały do Jakuba Szydłowskiego, chorążego ciechanowskiego, i jego żony Barbary, od około 1770 roku do Teodora Szydłowskiego, wojewody płockiego, a później jego syna kanonika gnieźnieńskiego Antoniego Szydłowskiego. Od 1801 roku własność Mikołaja Glinki (1754–1825), posła na Sejm Czteroletni, uczestnika powstania kościuszkowskiego, senatora kasztelana Królestwa Polskiego, ożenionego z Ludwiką z Karskich. W latach 1836–1865 Zatory znajdowały się w posiadaniu Wiktorii z Cieleckich i jej męża Rajmunda Skarżyńskiego, potem Przyłubskich, w latach 1893–1911 Józefa Iżyckiego, od 1911 roku księcia Macieja Józefa Radziwiłła z Zegrza, a od 1919 do 1925 roku jego syna księcia Krzysztofa Radziwiłła.

Od 1925 roku aż do końca majątek należał do Marii z Łabędzkich i jej męża Piotra Bagniewskiego, którzy w Zatorach prowadzili wzorowe i wzorcowe gospodarstwo, pokazywane specjalistycznym wycieczkom z kraju i z zagranicy.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.