Twój koszyk jest pusty

Dwór w Gładczynie

dwór w Gładczynie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat pułtuski, gmina Zatory

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
opuszczony
Stan zachowania:
Zniszczony
Zespół:
dworsko-parkowy
Skład zespołu:
dwór, park
Numer rejestru zabytków:
A-348
Data wpisu:
20 Sty, 1976

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Gładczynie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Gładczynie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Niegdyś jako Gładczyn Szlachecki. W XII i XIII wieku własność biskupstwa płockiego, w XV wieku Lubiczów, w XVIII wieku Domańskich – najpierw Macieja Domańskiego, po jego śmierci w 1798 roku jego córek: Anny Szymkowskiej i Rozalii Mieszkowskiej, a po śmierci tej ostatniej jej z kolei córek: Angeli Jezierskiej, Joanny Gniewoszowej i Anny Mieszkowskiej. Od 1845 roku do końca w rękach Modzelewskich, najpierw Piotra Modzelewskiego, rewizora gubernialnego, od 1857 roku Henryka Modzelewskiego, od 1862 roku Wiktora Modzelewskiego, a od 1907 roku i aż do końca Mariana Henryka Modzelewskiego. W latach dwudziestych majątek liczył 670 hektarów. Wiktor Modzelewski (ur. 1917), zapewne syn Mariana Modzelewskiego, ostatniego właściciela Gładczyna, żołnierz AK, aresztowany w 1944 roku przez UB i wydany w ręce NKWD, wywieziony został do ZSRR i skazany na 20 lat łagru. Wrócił do Polski w 1957 roku w stanie skrajnego wycieńczenia i wkrótce zmarł.

Dwór

Przyjemny, zapowiadający klasycyzm stylu polskiego dwór z lat 1897–1900, wzniesiony dla Wiktora Aleksandra Modzelewskiego według projektu Bronisława Massalskiego, na podstawie wskazówek Julii z Rakowskich Modzelewskiej. Parterowy, nakryty dachem dwuspadowym, z piętrową częścią środkową w formie obszernej wystawki dachowej zwieńczonej szczytem dwuspadowego dachu. Tym, co nadaje dworowi klasycystyczny charakter – prócz kolumnowego ganku na osi niosącego taras – są pary kolumn dźwigające odcinki belkowania zwieńczone attyką, dostawione do skrajnych osi budowli. Są one wspomnieniem nie tyle barokowych alkierzy, ile skrajnych ryzalitów w architekturze rezydencjonalnej końca XVIII wieku. Urozmaiceniem bryły jest pięcioboczna parterowa sionka w elewacji bocznej o półkoliście zamkniętych oknach, nakryta wielobocznym łamanym daszkiem. Jej usytuowanie od strony folwarku oznacza, że prowadziła ona do umieszczonej po tej stronie dworu kancelarii.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.