Twój koszyk jest pusty

Dwór w Strzegocinie

  • dwór w Strzegocinie

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat pułtuski, gmina Świercze

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Strzegocinie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Strzegocinie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W pierwszej połowie XV wieku własność Jana Jałmużny ze Strzegocina herbu Pomian, podkomorzego wyszogrodzkiego, potem w XV i XVI wieku jego potomków piszących się z Grabowa i Ław, w tym m.in. Stanisława Ławskiego (zm. 1575), wojewody mazowieckiego i ostatniego wiceregensa Mazowsza. W pierwszej połowie XVII wieku w rękach krajczego koronnego Wojciecha Wessla (zm. 1656),
później Franciszka Jana Bielińskiego (zm. 1685), wojewody malborskiego i starosty mławskiego, niezwykle dzielnego żołnierza, zasłużonego polityka, stronnika króla Jana Kazimierza, partii francuskiej i Jana III Sobieskiego. Po Franciszku Janie Bielińskim Strzegocin objął jego syn Kazimierz Ludwik Bieliński (zm. 1713), po ojcu starosta malborski i mławski, poseł na wiele sejmów, a także dyplomata prowadzący misje polityczne w Berlinie na rzecz króla Jana III Sobieskiego, któremu wiernie służył. Po śmierci Jana III Sobieskiego manewrował między Augustem II Mocnym a królem Stanisławem Leszczyńskim. Po jego śmierci Strzegocin stał się własnością Jana Wessla, starosty ostrowskiego, a od 1749 do 1872 roku Wołłowiczów, m.in. Stanisława Wołłowicza. Po jego śmierci w 1872 roku własność Zielińskich, w tym w 1898 roku Gustawa Zielińskiego, później Sędzimirów, a od 1920 roku i aż do końca Eryka Kurnatowskiego. W końcu lat dwudziestych właścicielem Strzegocina był Eryk Kurnatowski (1882–1975), hodowca koni, działacz społeczny, prezes Związku Ziemian powiatu radzymińskiego, delegat na kongres rolników i ekonomistów w Paryżu w 1923 roku i w Rio de Janeiro w 1927 roku, senator RP. Majątek w latach dwudziestych XX
wieku liczył 490 hektarów.

Dwór

Dwór wzniesiony pomiędzy 1820 a 1835 rokiem, parterowy, nakryty dachem naczółkowym, z czterokolumnowym portykiem poprzedzającym wejście dodanym w ostatnim czasie w miejsce przeszklonej werandy. Z boku parterowa dobudówka z około 1900 roku pełniąca pierwotnie funkcję ogrodu zimowego.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.