Twój koszyk jest pusty

Dwór w Klukowie

  • dwór w Klukowie

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat pułtuski, gmina Świercze

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Ruiny

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Klukowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Klukowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Do 1566 roku właścicielami Klukowa byli Klukowscy, potem Bielińscy, w XVIII wieku Wesslowie. W 1783 roku i Klukowo Kościelne, i Smolechowo Chłopskie pozostawały we władaniu starościny golubskiej, żony Stanisława Wessla. W 1909 roku właścicielem Klukowa i Smolechowa był Piotr Waśniewski, a w późnych latach dwudziestych właścicielem Smolechowa był Stanisław Waśniewski. Majątek Smolechowo liczył wówczas 245 hektarów. Majątek Klukowo zniknął już wówczas jako oddzielna własność ziemska i został – jak się wydaje – wchłonięty przez Smolechowo. Stanisław Waśniewski, urodzony w 1886 roku w Smolechowie, ostatni właściciel majątku, ochotnik w wojny 1920 roku, zmarł pobity w więzieniu UB 1 września 1945 roku.

Dwór

Spalony w 1992 roku dwór w Klukowie należał do grupy wzniesionych w okresie międzywojennym dworów w stylu polskim. Powstał w 1923 roku dla Stanisława Waśniewskiego, parterowy, z wgłębnym portykiem na osi o dwóch pękatych kolumnach toskańskich. Ponad portykiem wyrastała dachowa wystawka zwieńczona falistym szczytem i ujęta wolutowymi spływami. Ze stroną frontową współgrała strona ogrodowa, której wybrzuszona część środkowa przechodziła w wybrzuszoną wystawkę zwieńczoną również falistym szczytem i ujętą wolutowymi spływami. Uzupełnieniem wyraźnie barokizującego charakteru dworu w Klukowie był polski dach. W podobnym duchu wzniesione zostały zachowane do dziś dwory w Gołębiówce, Kuznocinie czy Dylewie. Dawniej również Smolechowo.

Dwór w którym straszy..

Dwór w Klukowie to miejsce, w którym straszy każdego dnia i każdej nocy. Lokalni mówią, że w dzień chodzą tam postacie ukazujące się głównie dzieciom. Obecnym tam udziela się przerażająca atmosfera. Mają uczucie, że są obserwowani. Zdażało się, że dzieci odwiedzających rozmawiały z kimś kogo nie widać. W nocy widać tam migoczące światło, a same ruiny dworu roztaczają przenikliwie przerażającą aurę. 

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013, 
Zdjęcie: Piotr Libicki


Zobacz film prezentujący dwór w Klukowie

Zachęcamy do obejrzenia filmu prezentującego dwór w Klukowie, który pochodzi z kanału na YouTubie KaRaBoTy.


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.