Podziel się:

Zapoznaj się z historią dworu w Płocochowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Płocochowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVIII wieku Płocochowo było w części własnością księdza dziekana z Pułtuska, w części – sióstr szarytek oraz Jana Łempickiego, starosty różańskiego, kawalera Orderu Św. Stanisława. W XIX i XX wieku własność siostr szarytek, w których rękach majątek pozostawał do wywłaszczenia w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Dwór
Przyjemny dwór wzniesiony lub przebudowany w 1930 roku, parterowy, nakryty dachem czterospadowym, z wystawką dachową na osi i dwoma facjatkami z obu stron. Wejście poprzedzone dwukolumnowym gankiem wspierającym balkon. Dwór posiada pewne cechy stylu zakopiańskiego, który choć nie przyjął się jako styl narodowy, nie pozostał bez wpływu na sztukę okresu międzywojennego.
Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki