Podziel się:

Zapoznaj się z historią dworu w Skaszewie Włościańskim

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Skaszewie Włościańskim. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Dawniej Skaszewo. W 1400 roku występuje „Boguslaus heres de Scaszewo”, a więc Bogusław dziedzic ze Skaszewa. W końcu XVIII wieku zapewne we władaniu Wołłowiczów. W końcu lat dwudziestych XX wieku właścicielem majątku liczącego 353 hektary był Wacław Szczypiorski. Być może ostatnimi właścicielami Skaszewa byli Waśniewscy. Jerzy Szczypiorski (ur. 1918), syn Wacława Szczypiorskiego właściciela Skaszewa, poległ pod Kockiem w 1939 roku.

Dwór

Dwór wzniesiony około połowy XIX wieku i potem przedłużony z obu stron, parterowy, nakryty dachem dwuspadowym, z gankiem poprzedzającym wejście, z czasem zamurowanym. Nad wejściem wystawka dachowa.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki