Podziel się:

Zapoznaj się z historią dworu w Pękowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Pękowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVIII wieku Pękowo było własnością kościelną, w tym w 1783 roku w posiadaniu seminarium pułtuskiego. W XIX wieku w rękach Soleckich, w XX wieku Sławińskich, w tym w 1905 i 1909 roku oraz w końcu lat dwudziestych Józefa Sławińskiego. Majątek liczył wówczas 349 hektarów. W rękach Sławińskich Pękowo pozostawało do końca.

Dwór

Dwór wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku zapewne dla Soleckich, parterowy, wysoko podpiwniczony, z ryzalitem w części środkowej wyższym o kondygnację mezzanina i zwieńczonym trójkątnym frontonem. W elewacji ogrodowej, na skraju, niewielka jednoosiowa przybudówka. Dach czterospadowy. Surowa, nieco koszarowa architektura dworu przypomina budowle projektowane przez Wilhelma Henryka Mintera (1777–1832), choć nie można jej odmówić klasycystycznej harmonii, a dzięki triadzie półkolistych wnęk w dolnej kondygnacji części środkowej również nieco neorenesansowej szlachetności.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki