Twój koszyk jest pusty

Dwór w Potworowie

dwór w Potworowie

Autor: Rafał Terkner, 2011 r.

dwór w Potworowie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat przysuski, gmina Potworów

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
„Dwór Polski” Stachurscy Spółka Jawna
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Potworowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Potworowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Potworów wymieniony został już przez Długosza, kiedy był własnością Pawła z Potworowa herbu Półkozic i Jakuba z Rzeszotkowej Woli herbu Łabędź. W 1569 roku w rękach Wolskich, później i aż do końca XVIII wieku Podkańskich, w tym w 1783 roku podkomorzyny sandomierskiej, wdowy po podkomorzym Antonim Podkańskim. W XX wieku i aż do końca Bonieckich, w tym w 1909 roku Stanisława Bonieckiego, a w końcu lat dwudziestych Edwarda Bonieckiego. Majątek liczył wówczas 465 hektarów. Ostatnim właścicielem Potworowa był Michał Boniecki (ur. 1896), oficer rezerwy, aresztowany przez Niemców i rozstrzelany 13 stycznia 1944 roku w ulicznej egzekucji na Puławskiej w Warszawie.

Dwór

Dość dowolnie rekonstruowany od fundamentów dwór z końca XVIII lub początku XIX wieku, na planie wydłużonego prostokąta, parterowy, nakryty dachem mansardowym (pierwotnie na osi czterospadowym), z płytkimi ryzalitami po bokach elewacji frontowej i piętrowym ryzalitem na osi zwieńczonym trójkątnym szczytem (pierwotnie jedynie dachowa wystawka). Ta rekonstrukcyjna kreatywność to zjawisko dość często spotykane, by wspomnieć Sierakówek, Pogorzelec czy Brulino-Koski. Niektóre obiekty do tego stopnia zatraciły pierwotny charakter, że trudno w ich wypadku mówić o jakiejkolwiek wartości historycznej pamiątki. Dwór przeszedł odbudowę od fundamentów i obecnie pełni rolę hotelu wraz z restauracją o nazwie "Dwór Polski".

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013,
Zdjęcia: Piotr Libicki, Rafał Terkner, 2011 r. (udostępniono za zgodą autora).


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.