Twój koszyk jest pusty

Pałac w Borkowicach

  • pałac w Borkowicach

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat przysuski, gmina Borkowice

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
W remoncie
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Borkowicach

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Borkowicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W najdawniejszych czasach, według tradycji sięgających XII wieku, Borkowice należały do Duninów ze Skrzynna, którzy z czasem przyjęli nazwisko Dunin-Borkowskich i posiadali część Borkowic jeszcze w XVIII wieku. Inna część Borkowic już od XVII stulecia należała do Gibbonich, sławnych hutników sprowadzonych z Włoch za Zygmunta III Wazy. W XVIII wieku od Dunin-Borkowskich i Gibbonich ich części odkupił Antoni Małachowski, wojewoda mazowiecki, sekretarz świecki wielki koronny. Po Antonim Małachowskim objął Borkowice jego syn Onufry Małachowski, który podobnie jak ojciec przyczynił się bardzo do gospodarczego rozwoju swych dóbr, których ośrodkiem były właśnie Borkowice. W 1909 roku Borkowice były własnością Stefana Dembińskiego, a w końcu lat dwudziestych Marii Dembińskiej. Majątek liczył wówczas 2484 hektary. W rękach Dembińskich Borkowice pozostawały do 1939 roku, kiedy to zostały zarekwirowane przez Niemców.

Pałac

Okazały neobarokowy pałac wzniesiony po 1903 roku dla Stefana Dembińskiego według projektu Zygmunta Hendla i Władysława Marconiego, nie mniej utalentowanego syna słynnego warszawskiego architekta Henryka Marconiego. Piętrowy, nakryty dachem mansardowym, z ryzalitami bocznymi i trójbocznym ryzalitem w części środkowej wyższym o kondygnację i zwieńczonym wielobocznym łamanym dachem z iglicą. Smaku i wdzięku dodają budowli szczegóły architektoniczne, jak niewielki balkon ponad wejściem, okrągłe okienka najwyższej kondygnacji środkowego ryzalitu wraz z przerwanym naczółkiem, w końcu pseudoattyka w formie tralkowej balustradki. Pięknym rozwiązaniem są podzielone kolumnami otwory okienne krótkiego korpusu o formie serlian na piętrze budynku. Te renesansowej proweniencji motywy uobecniają się jeszcze silniej w elewacji ogrodowej. Tu skrajne ryzality otwierają się dwoma poziomami loggii: na parterze arkadami, na piętrze – prostokątnymi prześwitami rozdzielonymi kolumnami. W efekcie strona ogrodowa ma jeszcze silniej eklektyczny, renesansowo-barokowy charakter, czerpiąc motywy zarówno z włoskich willi, jak barokowych pałaców.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Zobacz film prezentujący pałac w Borkowicach

Zachęcamy do obejrzenia filmu o pałacu w Borkowicach. Film pochodzi z kanału na YouTubie Odrowąż 24.


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.