Twój koszyk jest pusty

Dwór w Rzucowie

dwór w Rzucowie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat przysuski, gmina Borkowice

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Dobry
Zastosowanie:
własność prywatna, zamieszkany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Rzucowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Rzucowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Rzuców wspomniany został już przez Długosza. W XV wieku własność Nynkowskich, w XVIII wieku Leszczyńskich. W 1783 roku Leszczyńscy mieli tu wielki piec do wytopu żelaza – wówczas w rękach Franciszka Leszczyńskiego, chorążego rawskiego. W 1838 roku Rzuców należał do energicznego przedsiębiorcy Krygera, który prowadził tu zakłady żelazne i urządził walcownię. Przynajmniej od końca XIX wieku i zapewne aż do II wojny własność Mokiejewskich. Witold Mokiejewski, urodzony w 1887 roku w Rzucowie, został zamordowany przez Niemców w 1942 roku w Dachau lub Auschwitz. Jego żona Wanda ze Święcic-kich Mokiejewska była więziona przez Niemców za pomoc udzielaną Żydom. Ich syn Roman Mokiejewski, urodzony w 1922 roku w Rzucowie, żołnierz AK, został rozstrzelany przez Niemców 29 kwietnia 1944 roku w Warszawie.

Dwór

Ten wzniesiony z końcem XIX wieku drewniany dwór bardziej przypomina domy miejscowości uzdrowiskowych i letniskowych inspirowane szwajcarskimi chalets niż tradycyjną szlachecką siedzibę. Jest bez wątpienia wyrazem mody i nowego, nowoczesnego myślenia o wiejskiej rezydencji jako podmiejskiej czy wiejskiej willi w leśnym otoczeniu, a nie dworze-ośrodku dóbr, nawet jeżeli ośrodkiem dóbr w praktyce pozostawał. Było to ostateczne odrzucenie tradycji sięgającej średniowiecza. Dwór jest budowlą złożoną z dwóch skrzydeł – parterowego i piętrowego z mieszkalnym poddaszem, połączonych krótkim korpusem. To, co charakteryzuje architekturę miejscowości letniskowych i uzdrowiskowych i co pojawia się w dworze w Rzucowie, to dachy z szerokimi okapami, balkony, podcienia i ganki oraz elementy snycerskiej dekoracji.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Zobacz film prezentujący dwór w Rzucowie

Zachęcamy do obejrzenia filmu prezentującego dwór w Rzucowie, który pochodzi z kanału na YouTubie Odrowąż 24


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.