Twój koszyk jest pusty

Dwór w Ruszkowicach

dwór w Ruszkowicach

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat przysuski, gmina Borkowice

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Ruszkowicach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Ruszkowicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1508 roku Ruszkowice były własnością Elżbiety z Ruszkowic oraz Andrzeja Modliszowskiego, w 1569 roku Stanisława Górskiego, a także Jana Wacława i Krzysztofa Ruskowskich. W 1783 roku Ruszkowice należały do Antoniego Małachowskiego, sekretarza wielkiego świeckiego koronnego. W końcu lat dwudziestych XX wieku właścicielką majątku liczącego 176 hektarów była Maria Dembińska.

Dwór

Dwór wzniesiony na początku XIX wieku, parterowy, nakryty czterospadowym dachem, z wnęką-podcieniem w części środkowej elewacji ogrodowej. Było to rozwiązanie postulowane już w XVII wieku przez Jakuba Kazimierza Haura w jego Ziemiańskiej generalnej Oekonomice z 1679 roku. Z czasem dwór w Rusz-kowicach powiększono o poprzeczne skrzydło, a w jego szczycie umieszczono sionkę tworzącą „oprawę” nowego głównego wejścia do dworu. Usytuowanie dworu na wzniesieniu wskazuje na odwieczną w tym miejscu lokalizację siedziby właściciela wsi.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.