Twój koszyk jest pusty

Dwór w Ninkowie

dwór w Ninkowie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat przysuski, gmina Borkowice

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Ninkowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Ninkowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVIII wieku w Ninkowie było kilku właścicieli. W 1783 roku mieli tu własność Pawlikowscy, Sadkowscy, Brzezińscy. W XX wieku w rękach Mokiejewskich, w tym w końcu lat dwudziestych Witolda Mokiejewskiego, który był zapewne ostatnim właścicielem Ninkowa. Jego majątek w końcu lat dwudziestych liczył 367 hektarów. Witold Mokiejewski (ur. 1887), zamordowany został przez Niemców w Dachau lub Auschwitz. Jego żona, Wanda ze Święcickich, więziona przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom, zmarła w 1992 roku. Ich syn Roman Mokiejewski (ur. 1922), żołnierz AK, rozstrzelany został przez Niemców 29 kwietnia 1944 roku.

Dwór

Urokliwy, zgrabny malutki dwór, wzniesiony w 1914 roku, parterowy, nakryty dachem polskim, z dwukolumnowym gankiem poprzedzającym wejście. Jego architektura przypomina najskromniejsze dwory z XVII i XVIII wieku, drewniane, kryte strzechą, z kuchnią w samym środku, które Jakub Kazimierz Haur, autor Ziemiańskiej generalnej Oekonomiki z roku 1679, nazywał chudopacholskimi (pozbawione były oczywiście kolumnowego ganku, który pojawił się przy polskim dworze dopiero około połowy XVIII stulecia). Żaden z nich nie dotrwał do naszych czasów na Mazowszu. W tę wspomnieniową poetykę dobrze wpisuje się również sąsiadujący z dworem budyneczek, zwieńczony efektownym neobarokowym szczytem. Przywołuje on murowane budynki dawnych lamusów, które sąsiadowały z dworami i pełniły funkcje nie tylko składzików, ale również skarbczyków oraz miejsc schronienia w razie zagrożenia lub pożaru. Jest więc dwór w Ninkowie swoistą sentymentalną rekonstrukcją skromnej szlacheckiej siedziby z XVII i XVIII wieku, wpisującą się w nurt popularnego na początku XX stulecia stylu polskiego.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.