Twój koszyk jest pusty

Dwór w Bogatem

oficyna w Bogatem

Oficyna dworska, Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat przasnyski, gmina Przasnysz

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Nieistniejący
Na zdjęciu obok:
oficyna dworska

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Bogatem

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Bogatem. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Początkowo Bogate było własnością Bogackich, w tym Mikołaja z Dobrzankowa Bogackiego, zwanego Wężem, kasztelana ciechanowskiego i wojewody mazowieckiego. Od 1563 roku przez trzy wieki w rękach Narzymskich, wywodzących się z Narzymia w Prusach Książęcych, w tym w drugiej połowie XVIII wieku Jakuba Floriana Narzymskiego, stolnika zakroczymskiego, podkomorzego nurskiego i woje-wody pomorskiego, w 1783 roku biskupa Antoniego Narzymskiego, w końcu Józefa Narzymskiego (1839–1872), komediopisarza, członka rządu „czerwonych” w czasie powstania styczniowego. Za udział w powstaniu Bogate zostało skonfiskowane Narzymskiemu przez władze carskie. Od 1880 roku własność Światłowskich, następnie Jankowskich. W 1927 roku oficyna dworska kupiona została przez rodzinę Klickich, spokrewnioną z Jankowskimi, którzy pozostawali właścicielami również po wojnie.

Dwór

O okazałości istniejącego tu kiedyś założenia pałacowego, powstałego w drugiej tercji XVIII wieku dla Jakuba Floriana Narzymskiego, może świadczyć zachowana do naszych czasów obszerna oficyna. Jest to budowla parterowa, nakryta dachem czterospadowym, z ryzalitem w części środkowej przechodzącym w wystawkę dachową zamkniętą półkolistym szczytem.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.