Twój koszyk jest pusty

Dwór w Krzynowłodze Wielkiej

  • Dwór w Krzynowłodze Wielkiej

    Autor: Piotr Libicki

  • Dwór w Krzynowłodze Wielkiej

    Autor: Stanley Bandzior, 2018 r.

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat przasnyski, gmina Chorzele

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Krzynowłodze Wielkiej

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Krzynowłodze Wielkiej. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1783 roku Krzynowłoga Wielka należała do sędziego ziemskiego ciechanowskiego Jana Nosarzewskiego, później do Klickich, w tym około połowy XIX wie-ku do Walerii z Klickich Rykowskiej i jej męża Eugeniusza Rykowskiego, zmar-łego w 1861 roku, zamężnej od 1863 roku z Adolfem Schimmelpfennigiem. Od 1890 roku majątek należał do Stanisława Rykowskiego, a w latach trzydziestych XX wieku do Bronisława Rykowskiego. W późnych latach dwudziestych liczył 476 hektarów. Bronisława z Żórawskich Rykowska (ur. 1868), żona Stanisława Rykowskiego z Krzynowłogi Wielkiej, została zamordowana przez Niemców w czasie powstania warszawskiego w 1944 roku. Jej wnuk Jacek Skłodowski (ur. 1928) zginął w powstaniu warszawskim.

Dwór

Wyłaniający się zza drzew zaniedbany dwór robi wrażenie scenografii do baśni Andersena lub braci Grimm. Swój bajkowy kształt zawdzięcza rozbudowie do-konanej najprawdopodobniej w latach 1860–1862 przez Adolfa Schimmelpfenniga (1834–1896) dla Eugeniusza Rykowskiego. Jest to ten sam architekt, który w Krasnem wznosił nieistniejący dziś dwór Krasińskich. Do starszego, parterowego dworu Klickich, którego ściany oraz więźbę dachową nieco podwyższył, dobudował piętrową przybudówkę oraz wieżę na planie kwadratu poprzedzoną filarowo arkadowym portykiem. Pierwotnie wieża była wyższa o kondygnację i nakryta niskim czterospadowym dachem, co nadawało jej charakter belwederu. Odwołanie się w ukształtowaniu przybudówki do nieregularnej willi włoskiej było zresztą zamiarem Schimmelpfenniga i odpowiadało ówczesnej modzie, by wspomnieć rozbudowane krótko po połowie XIX wieku dwory w Krzesku-Majątku, Bartodziejach czy Krzyżanówce na Mazowszu. Zniszczona w czasie I wojny wieża utraciła najwyższą kondygnację i nakryta została dwuspadowym daszkiem, co zmieniło jej wyraz z willowo-włoskiego na baśniowo-bajkowy. W 1934 roku, z inicjatywy właściciela Bronisława Rykowskiego, od północnego wschodu dobudowano pomieszczenie na spiżarnię.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcia: Piotr Libicki, Stanley Bandzior, 2018 r. (udostępniono za zgodą autora), Ewa Lukasiak (udostępniono za zgodą autora).


Galeria zdjęć dworu w Krzynowłodze Wielkiej

Dwór w Krzynowłodze Wielkiej

Dwór w Krzynowłodze Wielkiej

Autor: Stanley Bandzior, 2018 r.
Dwór w Krzynowłodze Wielkiej

Dwór w Krzynowłodze Wielkiej

Autor: Stanley Bandzior, 2018 r.
Dwór w Krzynowłodze Wielkiej

Dwór w Krzynowłodze Wielkiej

Autor: Ewa Lukasiak

Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.