Twój koszyk jest pusty

Dwór w Grodkowie

dwór w Grodkowie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat płocki, gmina Wyszogród

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Ruiny

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Grodkowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Grodkowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XV i XVI wieku Grodkowo należało do Łosiów herbu Dąbrowa. Pod koniec XVIII wieku wieś należała do Wojciecha Józefa Nakwaskiego, pisarza ziemskiego wyszogrodzkiego. W 1823 roku w rękach Marianny z Nakwaskich Lasockiej, a krótko potem i aż do końca w rękach Dziewanowskich. Ostatnim właścicielem Grodkowa był Kazimierz Dziewanowski. Kazimierz Dziewanowski (ur. 1879), syn Kazimierza Dziewanowskiego, pierwszy starosta płocki po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, odznaczony orderem Polonia Restituta, działacz społeczny i gospodarczy; aresztowany w Grodkowie w 1940 roku, został zamordowany przez Niemców w Dachau 27 stycznia 1942 roku. Jego syn Kazimierz Dziewanowski, urodzony w Grodkowie w 1905 roku, uczestnik kampanii wrześniowej, poległ 8 września 1939 roku. Miał syna również Kazimierza, ambasadora RP w Waszyngtonie od 1990 roku. Drugi syn Kazimierza Dziewanowskiego Stanisław, urodzony w 1908 roku w Grodkowie, uczestnik kampanii wrześnio-wej odznaczony orderem Virtuti Militari, poległ 18 września 1939 roku.

Dwór

Podobnie jak w Chruściechowie, Łazowie czy Łazach z dawnej siedziby pozostało tu późniejsze piętrowe skrzydło, wzniesione na początku XX wieku. Korpus dworu, fundowany przez rodzinę Dziewanowskich po połowie XIX wieku, nie zachował się. Był to budynek parterowy, nakryty dachem naczółkowym z sionką na osi o półkoliście wykrojonych oknach i wejściu.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.