Twój koszyk jest pusty

Dwór w Górze

dwór w Górze

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat płocki, gmina Staroźreby

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Górze

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Górze. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Góra wzmiankowana jest od 1349 roku. Od końca XIV wieku w rękach drobnej szlachty herbu Bogoria. W XVI wieku współwłaścicielem był Stanisław Górski (zm. 1572), historyk, sekretarz królowej Bony, kanonik krakowski, dziekan płocki, a potem Jan Górski, sekretarz Zygmunta Augusta, późniejszy archidiakon płocki. Od 1622 roku własność Marcina Gawareckiego i Anny z Lekowskich, którzy sprzedali wieś Ludwikowi Krasińskiemu, kasztelanowi ciechanowskiemu, staroście płockiemu. W rękach Krasińskich Góra pozostała do około 1785 roku. W początkach XIX wieku własność Kadłubowskich, a następnie w 1835 roku sprzedana Bogumiłowi Kołaczkowskiemu i jego żonie Aspazji z Wilkanowskich, od której w 1846 roku odkupił Górę Adam Goltz. W 1856 właścicielem był Kazimierz Radkiewicz, następnie Konstanty Woźnicki, od 1862 roku Józef Umiński, od 1872 Jan Olszewski, a od 1885 roku, kiedy majątek kupił Antoni Popkowski, przeszedł do rodziny Popkowskich. W 1909 roku właścicielem Góry był Antoni Popkowski, a w końcu lat dwudziestych XX wieku Stefan Popkowski. Majątek liczył wówczas 367 hektarów. Stefan Popkowski był ostatnim właścicielem Góry.

Dwór

Dwór eklektyczny, wzniesiony w 1880 roku dla Jana Olszewskiego, parterowy, nakryty okapowym dachem dwuspadowym z piętrowymi ryzalitami środkowymi w obu elewacjach zamkniętymi szczytami dwuspadowych dachów. Przed ryzalitami portyki wspierające balkony, złożone z czterech wielobocznych filarów. Eklektyzm dworu wyraża się w dość swobodnym traktowaniu architektonicznej dekoracji, jak boniowania, nadokienne płyciny i parapety, żeliwna balustradka balkonu, w końcu filary – ich wieloboczna forma i niemieszczące się w ramach klasycznych porządków kapitele. Nie mniej eklektyczny charakter masnycersko wypracowany okapowy dach przypominający dachy szwajcarskich „szaletów”.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.