Twój koszyk jest pusty

Dwór w Ogorzelicach

  • dwór w Ogorzelicach

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat płocki, gmina Stara Biała

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Ogorzelicach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Ogorzelicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Miejscowość znana od XV wieku. W XVI stuleciu własność Konarskich i Zalewskich, w XVII wieku Pintowskich, w pierwszej połowie XVIII wieku Zakrzewskich, pod koniec stulecia Żochowskich, w tym Wawrzyńca Żochowskiego. W 1832 roku w rękach Polczyckich, od 1855 roku Zboińskich, po 1864 roku Grabowskich, a następnie Gorczyńskich, których własnością Ogorzelice pozostawały do końca. W 1909 roku i w późnych latach dwudziestych Ogorzelice należały do Floriana Gorczyńskiego. Majątek liczył wówczas 207 hektarów. Ostatnim właścicielem majątku był syn Floriana – Tadeusz Florian Gorczyński (ur. 1901), uczestnik kampanii wrześniowej, jeniec sowiecki, zamordowany w 1940 roku w Charkowie.

Dwór

Bardzo ładny, zgrabny dwór, wzniesiony zapewne pomiędzy 1860 a 1870 rokiem dla Zboińskich lub Grabowskich, parterowy, nakryty niskim dachem czterospadowym, z pozornym ryzalitem na osi zwieńczonym trójkątnym frontonem. Wiele uroku budynek zawdzięcza trójarkadowemu podcieniowi w dolnej kondygnacji ryzalitu, który nadaje tej klasycyzującej rezydencji neorenesansowy, willowy charakter. Kształt budowli przypomina siedemnastowieczny projekt dworu ze Szkicownika drezdeńskiego Giovanniego Battisty Gisleniego, architekta epoki Wazów – parterowej, z piętrową częścią środkową i trójarkadowym podcieniem poprzedzającym wejście. Takie projekty oraz realizacje słynnego Tylmana z Gameren kształtowały wyobrażenie o wiejskiej siedzibie zamożnego, wykształconego i obytego w świecie szlachcica i wpływały na ostateczne ukształtowanie się w drugiej połowie XVII wieku polskiego dworu. Dwór w Ogorzelicach jest więc swoistą historyczno-artystyczną retrospekcją.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.