Twój koszyk jest pusty

Pałac w Studzieńcu

  • pałac w Studzieńcu

    Autor: Mariusz Zet Fotografia, 2020 r.

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat płocki, gmina Słubice

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Studzieńcu

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Studzieńcu. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Co najmniej od 1790 roku i jeszcze w okresie międzywojennym własność Skarżyńskich, w tym na przełomie XIX i XX wieku Alfonsa Skarżyńskiego, a w końcu lat dwudziestych Wiesława Skarżyńskiego. Majątek liczył wówczas 940 hektarów.

Pałac

Pałac uznawany za dzieło architekta Hilarego Szpilowskiego, autora pięknych klasycystycznych pałaców w Małej Wsi, Luberadzu, Słubicach, Walewicach (poza granicami obecnego województwa mazowieckiego), Staroźrebach, Rudnie oraz być może dworów w Tułowicach oraz Czerwonce. Wzniesiony około 1790 roku dla rodziny Skarżyńskich, złożony pierwotnie z korpusu głównego i dwóch bocznych oficyn połączonych z korpusem dwukrotnie załamanymi kolumnowymi galeriami, w czym przypominał nieodległy pałac w Słubicach. Piętrowy, nakryty niegdyś dość niskim dachem czterospadowym, z pozornymi jednoosiowymi ryzalitami bocznymi opiętymi pilastrami jońskimi w wielkim porządku i wielkoporządkowym jońskim portykiem in antis poprzedzającym wejście i zwieńczonym trójkątnym frontonem. W elewacji ogrodowej motyw rozpoznawczy architektury Szpilowskiego, obecny niemal we wszystkich projektowanych przez niego pałacach: skrajne ryzality ujmujące taras. Malowniczym dopełnieniem założenia jest brama, której przejazd fl ankują trójkolumnowe „wiązki” o jońskich głowicach z impostami roszerzającymi się ku górze. Hilary Szpilowski (1753–1827) w okresie Księstwa Warszawskiego był budowniczym departamentowym, od 1817 roku wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego, autorem nie tylko pałaców, ale również projektantem klasycystycznych ratuszy i kościołów na Mazowszu. Jego synem był architekt Sylwester Szpilowski (zm. 1832), od 1817 roku budowniczy województwa kaliskiego, autor gmachów o surowych klasycystycznych formach nadających pozostającemu pod zaborem rosyjskim wielkopolskiemu Kaliszowi petersburski rys. Wśród pozostałości parku krajobrazowego grota wzniesiona przed 1907 rokiem z inicjatywy Alfonsa Skarżyńskiego.

W 2009 roku pałac zakupiła rodzina Olewników. W 2018 roku ukończono jego odbudowę.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcia: Piotr Libicki, Mariusz Zet Fotografia, 2020 r. (udostępniono za zgodą autora), Włodzimierz Jacek Adamski, 2013 r.,  www.zamki.rotmanka.com (udostępniono za zgodą autora)


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.