Twój koszyk jest pusty

Dwór w Kucharach

dwór w Kucharach

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat płocki, gmina Drobin

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
Buddyjski Ośrodek Odosobnieniowy Kuchary
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Kucharach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Kucharach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Do połowy XV wieku Kuchary były w posiadaniu Boleściców, następnie Kryskich, od 1673 roku Marty z Kryskich i Walentego Zielińskich, potem ich syna Mikołaja, cześnika ciechanowskiego, który zostawił Kuchary szwagrowi Kazimierzowi Małowieskiemu. W 1723 roku Kuchary przeszły do Rybickich, a w 1763 roku do Rudowskich. Od 1836 roku własność Stanisława Łukowskiego, od 1858 roku Marcelego Gorzechowskiego, od 1880 Adolfa Piwnickiego. W rękach Piwnickich pozostawały do 1905 roku, kiedy przeszły na własność Haliny z Mieczyńskich i Henryka Turskich. Od 1911 roku właścicielem majątku był Piotr Kasicki, a od 1920 roku Antoni Radomyski i jego żona Helena z Tchórznickich (Helena Mniszkówna), autorka słynnych powieści, między innymi Trędowatej. Majątek liczył w późnych latach dwudziestych 453 hektary.

Dwór

Eklektyczny dwór wzniesiony w 1859 roku dla Marcelego Gorzechowskiego. Parterowy, nakryty dachem dwuspadowym, z pozornymi ryzalitami skrajnymi i płytkim środkowym ryzalitem przechodzącym w wystawkę dachową. Wszystkie ryzality zamknięte trójkątnymi szczytami. Powyżej okien gzyms, z którego wyłaniają się trójkątne naczółki nad oknami skrajnych osi i odcinkowe gzymsy nad pozostałymi z nich. Powyżej fryz ścianki kolankowej z charakterystyczną eklektyczną dekoracją płycinową pomiędzy ustawionymi w romb okienkami, podobnymi do tych, które znalazły się w szczytach skrajnych pozornych ryzalitów. Wejście poprzedzone czterofilarowym portykiem wspierającym balkon.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.