Twój koszyk jest pusty

Dwór w Drobinie

dwór w Drobinie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat płocki, gmina Drobin

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Drobinie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Drobinie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Miejscowość wzmiankowana w 1333 roku i do XVI wieku zwana Drobnino. Własność Kryskich od XV do XVII wieku. Po śmierci Stanisława Kryskiego, kasztelana raciąskiego, miejscowość wykupiła od macochy Jadwigi z Mostowskich Kryskiej Zofii a z Kryskich Kępska, żona Mikołaja Kępskiego. W posiadaniu Kępskich do około 1715 roku. Potem własność Adama Jeżewskiego, podkomorzego płockiego, a przed 1724 Franciszka Skarbka, wojewody łęczyckiego, a następnie jego syna Jana, kasztelana inowrocławskiego z braćmi, a potem wdowy po nim Konstancji von Bruchenthal, secundo voto Michałowej Aleksandrowej Czetwertyńskiej, starościny tuszyńskiej i żytomierskiej. Od 1787 roku w rękach Stanisława Dąmbskiego, wojewody brzesko-kujawskiego, następnie Karnkowskich i od 1846 roku Kunklów. Od 1912 roku aż do końca właścicielem Drobina był Jan Karczewski. W końcu lat dwudziestych XX wieku jego majątek liczył 582 hektary. W tym czasie w Drobinie była również druga własność ziemska licząca 301 hektarów i należąca do Roszkowskich.

Dwór

Smutny obrazek dziedzictwa czterdziestu lat komunizmu: dwór zamieniony w wielorodzinny blok. W efekcie poza bryłą przebitą nowymi wejściami, z werandami, wiatrołapami, schodkami, nic już nie pozostało z charakteru pierwotnej architektury. Wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku dla Karnkowskich lub Piwnickich, parterowy, nakryty dachem naczółkowym z facjatką na osi.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie współczesne: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.