Twój koszyk jest pusty

Dwór w Osieku

dwór w Osieku

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat płocki, gmina Bulkowo

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Osieku

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Osieku. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XIX wieku Osiek był własnością Dzierżanowskich, w 1823 roku Karola Zboińskiego, w XX stuleciu Czaplickich, w tym w 1909 roku i w późnych latach dwudziestych Antoniego Czaplickiego. Wówczas majątek liczył 324 hektary. Janusz Czaplicki z Osieka (ur. 1923), syn Antoniego i Józefy z Piwnickich, żołnierz ZWZ-AK, zginął w pierwszym dniu powstania warszawskiego.

Dwór

Ukształtowany z początkiem XX wieku styl polski apogeum popularności święcił po I wojnie światowej, czego jednym z przykładów jest dwór w Osieku, wzniesiony w latach 1918–1921 według projektu Kazimierza Rutkowskiego dla Antoniego Czaplickiego. Wysokim łamanym dachem, tak zwanym polskim – o wszystkich połaciach o tym samym kącie nachylenia – oraz skrajnymi ryza-litami w elewacji ogrodowej przypominającymi alkierze nawiązuje do polskich barokowych dworów wznoszonych w XVIII wieku. W neorenesansowej konwencji utrzymany jest trójarkadowy podcień wejścia oraz górna loggia rozdzielona parami toskańskich kolumn i zwieńczona trójkątnym szczytem – dowód, że nie tylko polska barokowa tradycja i klasycyzm epoki stanisławowskiej stanowiły składniki stylu polskiego. Poza bezpośrednim podobieństwem do dworu w Gołębiówce dwór w Osieku cechuje ten sam delikatny posmak modernizmu w interpretacji historycznych form.Według projektu Kazimierza Rutkowskiego powstał również w 1926 roku neorenesansowo-modernistyczny dwór w Krzykosach.Park, założony w połowie XIX wieku, został przekomponowany w okresie międzywojennym, być może przy udziale ogrodnika belgijskiego pochodzenia Kamila Jammé, autora parków w Żelazowej Woli i Kożuszkach.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.