Twój koszyk jest pusty

Dwór w Nadułkach

dwór w Nadułkach

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat płocki, gmina Bulkowo

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
wystawiony na sprzedaż
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Nadułkach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Nadułkach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś znana od połowy XV wieku. W 1783 roku własność Żabickich (Zabic-kich?), w drugiej połowie XIX wieku Zawidzkich, być może tożsamych z wcześniejszymi właścicielami Żabickimi (Zabickimi?), w końcu stulecia Góreckich, a od śmierci Zygmunta Góreckiego w 1895 roku jego córki Lucyny z Góreckich Białosukniowej, secundo voto Kosińskiej. Później w rękach jej córki Haliny z Kosińskich Gorskiej i jej męża Stefana Gorskiego. Stefan Gorski pozostawał właścicielem Nadułek do końca. Majątek w późnych latach dwudziestych liczył 484 hektary. Stefan Gorski, właściciel Nadułek (ur. 1882), autor publikacji krytycznych wobec Niemców, aresztowany przez Niemców w 1940 roku, zamordowany został w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen 9 sierpnia 1940 roku. Wacław Gorski (ur. 1909), syn Stefana i Haliny z Kosińskich, uczestnik kampanii wrześniowej, zamordowany został przez NKWD na Ukrainie w 1940 roku. Witold Białosuknia (ur. 1885), pierwszy mąż byłej właścicielki Nadułek, został zamordowany przez Niemców w obozie koncentracyjnym po powstaniu warszawskim.

Dwór

Dwór powstał zapewne w kilku etapach. Najpierw do starszego parterowego dworu po połowie XIX wieku dobudowano nieregularne skrzydło o zróżnicowanej bryle parterowej i piętrowej. Następnie z końcem stulecia, być może około 1900 roku dla Kosińskich, stary korpus dworu odnowiono i całość stylistycznie ujednolicono, nadając budowli pewne cechy neorenesansowe. Korpus dworu otrzymał szeroki, piętrowy, zwieńczony trójkątnym frontonem pseudoryzalit, z efektownym motywem serliany, a w elewacji ogrodowej skrajny ryzalit z triadą półkoliście zamkniętych dużych okien. Park założony w trzeciej ćwierci dla Zawidzkich przekomponował w 1899 roku planista-ogrodnik Teodor Chrząński, autor parków w Przysusze, Chojnowie i Skolimowie.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.