Twój koszyk jest pusty

Dwór w Bulkowie

dwór w Bulkowie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat płocki, gmina Bulkowo

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Bulkowie

Przeczytaj więcej informacji o dworu w Bulkowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Miejscowość znana co najmniej od XIV wieku, kiedy to należała do Sasina ze Smardzewa, kasztelana wyszogrodzkiego, i zwała się Bolkowo. Później własność książąt mazowieckich, a następnie, od inkorporacji Mazowsza do Królestwa Polskiego w 1526 roku, własność królewska. W XVIII wieku należała do biskupów płockich. Bulkowo dzierżawił między innymi Antoni Karczewski, wojszyc ciechanowski. W XIX wieku własność Rościszewskich, w tym w 1823 roku radcy województwa płockiego Franciszka Rościszewskiego. Od około 1906 roku Bulkowo należało do Januszewiczów. W późnych latach dwudziestych XX wieku właścicielką majątku liczącego 359 hektarów była Janina Januszewicz.

Dwór

Drewniany dwór wzniesiony lub ukształtowany na początku XX wieku, być może dla Januszewiczów. Parterowy, nakryty dachem dwuspadowym, z pozornym ryzalitem umieszczonym niesymetrycznie, przechodzącym w wystawkę dachową. W jego dolnej części otwarta weranda, w górnej balkon. Dwór posiada pewne cechy podwarszawskiej architektury letniskowej początków XX wieku.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.