Twój koszyk jest pusty

Dwór w Sikorzu

dwór w Sikorzu

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat płocki, gmina Brudzeń Duży

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Sikorzu

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Sikorzu. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Sikórz, w XIV wieku własność kapituły płockiej. W XV wieku w rękach Prażmowskich, później Stanisława Kryskiego, wojewody mazowieckiego, następnie Karnkowskich, a od 1714 roku przez małżeństwo Agnieszki Karnkowskiej z Franciszkiem Zboińskim przeszło do Zboińskich – początkowo do Franciszka Zboińskiego, łowczego koronnego, a w 1783 roku do byłego kasztelana płockiego Ignacego Zboińskiego. Ostatnim właścicielem Sikórza noszącym to nazwisko był senator wojewoda Królestwa Polskiego Franciszek Ksawery Zboiński. Z ręką jego córki Joanny zamężnej z Eugeniuszem Piwnickim Sikórz przeszedł do Piwnickich. W końcu lat dwudziestych XX wieku majątek należał do Stanisława Piwnickiego i liczył 1035 hektarów. Sikórz jest zupełnym wyjątkiem, gdyż przez ponad 200 lat zmieniał właścicieli jedynie przez małżeństwa i dziedziczenie, a nie drogą sprzedaży.

Dwór

„Nie miał też dwór staropolski architektonicznej jedności, musiał być do pewnego stopnia nieforemnym aglomeratem, ale improwizowanym układem swoich mas i członków nabierał malowniczości, a że był szczerym wyrazem życia, potrzeby, obyczaju, smaku kilku pokoleń, miał charakter. (...) Miał swoją biografię jak człowiek, a ta historia jego życia czytała się w przystawkach, dobudówkach i przybudówkach” – pisał w początkach XX wieku o polskim dworze Władysław Łoziński. Doskonałą tego ilustracją jest dwór w Sikorzu, powstały zapewne już w XVIII wieku, około połowy XIX wieku powiększony dla Eugeniusza i Joanny Piwnickich i wzbogacony o oficynę, a następnie rozbudowany w latach dwudziestych XX wieku przez Stanisława Piwnickiego. Wówczas dostawiono środkową piętrową, nakrytą dwuspadowym dachem część z dwukolumnowym portykiem w wielkim porządku poprzedzającym wejście i zwieńczonym wyłamanym w górnej partii, nieco artdécowskim szczytem. Nowy fragment połączył dawny dwór z oficyną w jedną całość i bez wątpienia nadał nowy wyraz rodzinnej siedzibie.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.