Twój koszyk jest pusty

Dwór w Główinie

  • dwór w Główinie

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat płocki, gmina Brudzeń Duży

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący
Zastosowanie:
mieszkania komunalne

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Główinie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Główinie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Główina w 1783 roku była własnością Zgromadzenia Księży Misjonarzy z Płocka. W początkach XX wieku należała do Dmowskich, w tym w 1909 roku do Wacława Dmowskiego. Pod koniec lat dwudziestych XX wieku i aż do końca własność Bronisława Jaskólskiego. Majątek liczył wówczas 258 hektarów.

Dwór

Jasny zwykle podział na elewację frontową od podjazdu i elewację ogrodową po drugiej stronie budynku, ukształtowany w XVII wieku pod wpływem wersalskiego założenia entre cour et jardin, a występujący właściwie aż do okresu międzywojennego, tu nie został zrealizowany. We dworze w Główinie elewacja frontowa jest jednocześnie elewacją ogrodową. Uzasadnieniem w tym wypadku połączenia obu funkcji jest imponujące położenie budowli na wysokiej skarpie wiślanej. W ten sposób podkreślano znaczenie pięknego widoku. Dwór powstał najprawdopodobniej w XIX wieku i w latach dwudziestych XX został rozbudowany i na nowo ukształtowany dla Bronisława Jaskólskiego. Niewykluczone, że wówczas zmieniono charakter obu elewacji. Parterowy, nakryty dachem naczółkowym z ryzalitami bocznymi stanowiącymi wspomnienie alkierzy barokowych dworów. Nad ryzalitami trójspadowe daszki. Na osi wystawka dachowa zwieńczona trójkątnym szczytem, a poniżej czterofilarowy portyk wspierający balkon. Dwór mieści się w nurcie tak zwanego stylu polskiego w jego wersji zbliżonej znacznie bardziej do historycznych dworów epoki baroku i klasycyzmu aniżeli stawiane w tym czasie dwory-wille w Adamowiźnie, Kurczowej Wsi czy Ujazdowie.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.