Twój koszyk jest pusty

Dwór w Pepłowie

dwór w Pepłowie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat płocki, gmina Bodzanów

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Pepłowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Pepłowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVIII wieku kollokacja Barcikowskich, Bartołtów (Bartołdów), Pepłowskich, Umieńskich i Zawidzkich. Po 1818 roku własność Dunin-Mieczyńskich, w tym Adama Szczepana Dunin-Mieczyńskiego (1828–1892), działacza i pisarza rolniczego, pracownika Wydziału Skarbu Rządu Narodowego w czasie powstania styczniowego, założyciela, wydawcy i redaktora „Gazety Rolniczej” oraz redaktora „Opiekuna Domowego”. Od 1890 roku do końca Pepłowo należało do Lasockich, w tym Józefa Lasockiego, potem Stanisława Lasockiego, w końcu Zofii i Józefa Lasockich, którzy byli ostatnimi właścicielami Pepłowa. W latach dwudziestych XX wieku majątek liczył 343 hektary.

Dwór

Oryginalny eklektyczny dwór z lat siedemdziesiątych lub osiemdziesiątych XIX wieku, wzniesiony zapewne dla Adama Szczepana Dunin-Mieczyńskiego, pi-sarza i działacza rolniczego, parterowy, na planie prostokąta, nakryty niskim dachem czterospadowym. Nietypowym rozwiązaniem jest umieszczenie elewacji frontowej po stronie jednego z krótkich boków budowli, z przechodzącym w wystawkę dachową płytkim ryzalitem i czterokolumnowym portykiem toskańskim podtrzymującym belkowanie z pięknie wyrysowanym fryzem tryglifowym i rozetkami dekorującymi metopy. Powyżej balkon schowany pod okapowym dwuspadowym daszkiem misternej snycerskiej roboty. Naroża budowli boniowane, a pod oknami dekoracyjne płyciny. Budynek niewiele ma wspólnego z tradycyjnie rozumianym polskim dworem. Jest raczej inspirowaną architekturą Włoch podmiejską willą, wtórnie pełniącą rolę niewielkiego ośrodka dóbr. Park założony został współcześnie z dworem według projektu Stefana Celichowskiego.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.