Twój koszyk jest pusty

Dwór w Miszewie Murowanym

dwór w Miszewie Murowanym

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat płocki, gmina Bodzanów

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
Dom Pomocy Społecznej w Miszewie Murowanym
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Miszewie Murowanym

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Miszewie Murowanym. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Od XIV wieku Miszewo Murowane było własnością Lubiczów, z których wywodził się Jakub Poczta z Czernic, podsędek i sędzia ciechanowski. W 1439 roku wieś nazywaną Miszewo Wszystkich Świętych objął w dożywocie Jakub Jaszczołdowic herbu Lubicz piszący się „z Miszewa”, kanonik, kustosz, prepozyt katedry płockiej. Po jego śmierci w 1445 roku w posiadaniu potomków Lubicz-Miszewskich, w 1714 roku Sielskich, potem Rościszewskich, a pod koniec XVIII wieku Ciołkowskich, Lasockich, Miszewskich i Sochackich. Przez wiek XIX i XX właścicielami majątku byli Lasoccy: w 1817 roku Leonard Lasocki, radca województwa płockiego, w połowie XIX wieku Stanisław Lasocki, w 1905, 1909 roku i pod koniec lat dwudziestych Tadeusz Lasocki. Majątek liczył wówczas 756 hektarów. W rękach Lasockich Miszewo Murowane pozostawało do końca 1945 roku.

Dwór

Dwór wzniesiony lub gruntownie ukształtowany dla Tadeusza Lasockiego w początkach XX wieku lub okresie międzywojennym w formach stylu polskiego. Parterowy, nakryty czterospadowym dachem, z parterowymi przybudówkami z obu stron współtworzącymi harmonijną całość z korpusem dworu. Ten sposób ukształtowania bryły nadawał budowli rozłożystość, która wpisywała się w tradycyjne wyobrażenie o polskiej siedzibie szlacheckiej, rozrastającej się z biegiem lat. Piętrowa część środkowa poprzedzona została kolumnowym portykiem w wielkim porządku, zwieńczonym trójkątnym frontonem. Swoista schematyczność czy też geometryczność kolumnowego portyku przypomina nieco dodany w latach 1938–1939 portyk dworu w Dańkowie.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.