Twój koszyk jest pusty

Dwór w Mąkolinie

  • dwór w Mąkolinie

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat płocki, gmina Bodzanów

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Ruiny

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Mąkolinie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Mąkolinie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W latach dwudziestych XIX wieku Mąkolin był własnością rządową; później nadany rosyjskiemu generałowi Aleksandrowi Lüdersowi (1790–1874), tłumicielowi powstania listopadowego i powstania węgierskiego 1849 roku, w latach 1861–1862 pełniącego obowiązki namiestnika Królestwa Polskiego, członka rosyjskiej Rady Państwa. Zamienił on dobra Mąkolin w majorat, to znaczy nie-rozdzielną całość dóbr dziedziczoną przez najstarszego syna. W późnych latach dwudziestych XX wieku dzierżawcą Mąkolina był Czesław Bejt. Majątek liczył wówczas 393 hektary. Tadeusz Bejt (ur. 1922), syn Czesława Bejta, dzierżawcy Mąkolina, żołnierz AK, odznaczony Krzyżem Walecznych, uczestnik powstania warszawskiego, został zamordowany przez UB w więzieniu na Rakowieckiej w 1949 roku.

Dwór

Zniekształcony powojennymi przeróbkami dwór wzniesiony zapewne w drugiej połowie XIX wieku, piętrowy, nakryty dwuspadowym dachem, z zachowanymi jeszcze lizenowymi podziałami ujmującymi środkową oś dworu oraz osie skrajne. Efektowne położenie budowli przywołuje wspomnienie średniowiecznego jeszcze zwyczaju sytuowania rycerskiej fortalicji w obronnym miejscu, na wzniesieniu, z szerokim widokiem na okolicę.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.