Twój koszyk jest pusty

Dwór w Felicjanowie

  • dwór w Felicjanowie

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat płocki, gmina Bodzanów

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Kościół Katolicki Mariawitów

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Felicjanowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Felicjanowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wcześniej Miszewko-Małoszewo. Małoszewo parafia Miszewko w XVIII wieku należało do Bromirskich. Na przełomie XIX i XX wieku własność Florentyny Maciejec, która w 1910 roku sprzedała Miszewko-Małoszewo ekskomunikowanemu w 1906 roku Zgromadzeniu Kapłanów Mariawitów. Od jego założycielki Feliksy Kozłowskiej (1862–1921), która używała częściej imienia Felicja, miejscowość otrzymała nową nazwę Felicjanów. Mariawici pozostają właścicielami Felicjanowa do dziś. Jest on główną siedzibą Kościoła Katolickiego Mariawitów, liczącego około czterech tysięcy wiernych, głoszącego wcielenie Ducha Świętego w osobę założycielki, uznanej „matką pełną świętości równą w tej mierze Niepokalanej Dziewicy”. Zgromadzenie uznaje kapłaństwo kobiet, dopuszcza małżeństwa kapłanów z kapłankami.

Dwór

Dwór wzniesiony przed połową XIX wieku, remontowany i przekształcany około 1910 roku, parterowy, nakryty dachem naczółkowym, z piętrowym ryzalitem na osi zwieńczonym trójkątnym szczytem dwuspadowego dachu. Otwory okienne oraz otwór drzwiowy dolnej kondygnacji ryzalitu zamknięte półkoliście. Przy dojeździe do dworu budynek dawnego dziewiętnastowiecznego spichlerza, w 1913 roku przerobiony i przystosowany do funkcji klasztoru Mariawitów. Piętrowy, nakryty dwuspadowym dachem, z wejściem poprzedzonym filarowym gankiem. Wyciągnięta o dodatkową kondygnację środkowa oś budynku sprawia wrażenie niewysokiej kwadratowej wieży. Malowniczy park wokół dworu zakomponował Antoni Marks w latach 1910––1913.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.