Twój koszyk jest pusty

Dwór w Borowicach

  • dwór w Borowicach

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat płocki, gmina Bodzianów

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Borowicach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Borowicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś znana od XV wieku, kiedy to była własnością szlachty cząstkowej. W 1759 roku należała do Franciszka Rościszewskiego, pisarza i sędziego ziemi płockiej. W rękach Rościszewskich pozostawała przez cały niemal XIX wiek. W 1895 roku Borowice były własnością Władysława Ostrowskiego, od 1902 roku Święcickich, potem Nowakowskich i Gradowskich, a w latach 1913–1940 Turskich, w tym w końcu lat dwudziestych Zygmunta Turskiego. Majątek liczył wówczas 565 hektarów.

Dwór

Dwór wzniesiony zapewne po 1918 roku dla rodziny Turskich, parterowy, nakryty dachem dwuspadowym, z ryzalitami skrajnymi w obu elewacjach, z których frontowe opięte parami półkolumn. Od frontu, na osi silnie wysunięty ryzalit, oryginalnie poprzedzony portykiem kolumnowo-filarowym, przechodzącym w filarowo-kolumnową loggię piętra. W tylnej elewacji filarowy ganek wspierający balkon obszernej wystawki dachowej. Dwór ma zaskakująco jak na architekturę międzywojenną charakter eklektyczny. Łączy cechy szwajcarskich chalets, jak wysunięte przed lico ścian okapowe dachy, z motywami renesansowo-klasycystycznymi – kolumnady oraz loggie – i dość tradycyjną formą, złożoną z korpusu, skrajnych ryzalitów i części środkowej, wywodzącej się jeszcze z barokowych dworów czy też barokowych pałaców. Równie dobrze mógłby powstać kilkadziesiąt lat wcześniej, kiedy łączenie różnych elementów stylowych nie było niczym zaskakującym.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.