Twój koszyk jest pusty

Pałac w Goślicach

pałac w Goślicach

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat płocki, gmina Bielsk

Rodzaj obiektu:
Pałac
Zastosowanie:
Dom Pomocy Społecznej w Goślicach
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Goślicach

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Goślicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Goślice, gniazdo rodziny Goślickich herbu Grzymała, których siedzibą pozostawało do 1641 roku. Potem własność Leszczyńskich, od 1713 roku Kępskich, potem Matuszewiczów, w tym około połowy XVIII wieku Jerzego Józefa Matuszewicza, starosty stoklickiego, i jego żony Teresy z Kępskich. Później Goślice należały do Niemirowiczów, w tym w 1783 roku do szambelana króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Józefa Szczytt-Niemirowicza. W XIX wieku wróciły do Matuszewiczów. Od 1817 roku były własnością Tadeusza Matuszewicza, ministra skarbu Królestwa Polskiego, a następnie jego córki Zofii i jej męża Ludwika Kickiego. Po jego śmierci pod Ostrołęką Goślice odziedziczyła jego druga żona Natalia z Bispingów. Dobra w 1833 roku kupił Antoni Stefan Klimkiewicz, pułkownik grenadierów, i jego żona Cecylia z Ryxów. Od 1864 roku własność Antoniego Klimkiewicza, jego żony Józefy z Bońkowskich oraz ich córek: Józefy Ciskowskiej, Cecylii Trzcińskiej i Franciszki Zboińskiej. W 1909 roku współwłaścicielami Goślic byli Ludwik Kubala, Franciszek Osiecki i Szymon Kossobudzki. W latach dwudziestych właścicielem całości lub części dóbr był J. Klimkiewicz. Jego majątek liczył 353 hektary. Od 1926 właścicielem całości dóbr Goślice był Stefan Węsierski, a następnie Jan Węsierski, który pozostał właścicielem do końca.

Pałac

Dla Jerzego Józefa Matuszewicza, starosty stoklickiego, i jego żony Teresy z Kępskich, podkomorzanki płockiej, powstał w Goślicach około połowy XVIII wieku dwór (zapewne po 1754 roku), który około 1900 roku rozbudowano i przebudowano w duchu neobaroku. Parterowy, z piętrowymi jednoosiowymi partiami skrajnymi i piętrowym pseudoryzalitem przechodzącym w wystawkę dachową, zwieńczoną przestylizowanym falistym szczytem. Obie kondygnacje środkowego pseudoryzalitu opięte lizenami, a wejście poprzedzone czterokolumnowym gankiem wspierającym balkon. Dekoracyjnym elementem, który bez wątpienia wpływa na urodę bryły, jest łamany dach korpusu urozmaicony dwiema małymi lukarnami.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.