Twój koszyk jest pusty

Dwór w Turowicach

dwór Turowice

Autor: Olga Osuch, sierpień 2022

dwór Turowice

Autor: Piotr Libicki, 2013

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat piaseczyński, gmina Konstancin-Jezriona

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Ruiny
Zastosowanie:
opuszczony

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Turowicach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Turowicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Niepozbawiony uroku drewniany, klasycystyczny, prawdziwie mazowiecki dwór, parterowy, nakryty dachem czterospadowym, z poprzedzającym wejście czterokolumnowym gankiem zwieńczonym trójkątnym naczółkiem. Wzniesiony został w drugiej ćwierci XIX wieku dla Zielińskich. Około 1880 roku do dworu dobudowano piętrowe murowane, eklektyzujące skrzydło, nakryte niskim dachem czterospadowym. Półkolisty, murowany, kolumnowy toskański ganek na osi korpusu w elewacji ogrodowej dostawiono najprawdopodobniej w okresie międzywojennym.

W XVII wieku, a być może już wcześniej, miejscowość w rękach Turowskich, w tym w 1676 roku Stanisława Turowskiego. W XVIII wieku częściowa własność Cieszewskich, Dąbrowskich, Różeckich (Rożeckich) i Rylskich, a w 1804 roku między innymi sióstr Teresy Różeckiej i Józefy Puchałowej. Od 1804 roku Turowice należały do Feliksa Świeszewskiego, a po jego śmierci w 1822 roku do jego córki Ludwiki Zielińskiej. W rękach Zielińskich majątek pozostawał do końca i od 1880 roku był własnością syna Ludwiki Zielińskiej Juliana Zielińskiego, później jego syna Stanisława Zielińskiego, a po jego śmierci w 1928 roku jego z kolei syna Stanisława Zielińskiego Juniora wraz z matką i czterema siostrami. W końcu lat dwudziestych majątek liczył 269 hektarów.

Główny korpus domu opuszczony, u progu ruiny. Zamieszkane przez kilka rodzin skrzydło w nieco lepszym stanie. Park częściowo zdziczały, częściowo zdewastowany. Obiekt dostępny z zewnątrz.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.