Twój koszyk jest pusty

Dwór w Konstancinie-Jeziornie

Dwór w Konstancinie-Jeziornie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat piaseczyński, gmina Konstancin-Jeziorna

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Konstancinie-Jeziornie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Konstancinie-Jeziornie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Właścicielami majątku Skolimów pod koniec XVIII wieku byli Wielopolscy, a w XX wieku Praeckerowie. W 1909 roku własność Wacława Praeckera. W końcu lat dwudziestych Skolimów również należał do Wacława Praeckera. Majątek liczył wówczas 74 hektary.

Dwór

Parterowy, nakryty dwuspadowym dachem i poprzedzony od frontu drewnianym czterokolumnowym gankiem dwór powstał w kilku etapach na przestrzeni XIX wieku. Ostatecznie ukształtowany został z początkiem XX wieku, kiedy w elewacji ogrodowej dobudowano niepiękny, ciężki, filarowo-kolumnowy ganek zamknięty wysokim szczytem łamanego dachu. Zaprojektował go w 1905 roku architekt Mikołaj Tołwiński (1857–1924), absolwent Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, autor wielu budowli prywatnych, gmachów użyteczności publicznej i uczelni w Odessie, ojciec urodzonego tam uznanego architekta Tadeusza Tołwińskiego (1887–1951).Park zaprojektował w 1899 roku ogrodnik planista Teodor Chrząński, autor par-ków w Nadułkach, Chojnowie i Przysusze. Dwór przeszedł gruntowny remont i już nie przypomina tego ze zdjęcia.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.