Twój koszyk jest pusty

Dwór w Brześciach

dwór w Brześciach

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat piaseczyński, gmina Góra Kalwaria

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Fundacja Dwór i Folwark w Brześcach
Zespół:
dworsko-parkowy
Skład zespołu:
dwór, oficyna dworska, spichlerz, park
Numer rejestru:
1282
Data wpisu:
14 Sty, 2015

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Brześciach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Brześciach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W końcu XVIII wieku Brześce były własnością Jana Kantego Fontany, architekta, geometry i burgrabiego Zamku Królewskiego w Warszawie. W XIX i XX wieku w rękach Okęckich, w tym od 1869 roku Władysława Okęckiego, profesora prawa rzymskiego w Warszawskiej Szkole Głównej. Od 1918 roku Brześce należały do Konstantego Okęckiego. Majątek w końcu lat dwudziestych liczył 575 hektarów.

Dwór

Dwór wzniesiony na starszych zapewne fundamentach z końcem lat osiemdziesiątych XVIII wieku przez architekta Jana Kantego Fontanę jako jego własna siedziba. Parterowy, nakryty wysokim łamanym dachem, z dwukolumnowym gankiem na osi, podkreślającym regularność i symetrię kompozycji. Już ksiądz Benedykt Chmielowski w swym monumentalnym i niezwykle poczytnym dziele – Nowych Atenach z lat 1745–1746, wspominał o kolumnowym ganku jako elemencie polskiego dworu. Tym samym przyczynił się do jego popularności z końcem XVIII wieku i na początku XIX stulecia, a pośrednio i w wieku XX, kiedy w pierwszych jego dziesięcioleciach kształtuje się styl polski i kiedy odradza się w specyficznej formie „domu z kolumienkami” po odzyskaniu niepodległości w 1989 roku. Alkierzyk-przybudówka w narożniku elewacji ogrodowej dodany został do dworu w XIX lub XX wieku. W swej bryle dwór w Brześcach, wzniesiony z drewna i otynkowany, jest doskonałym przykładem siedemnasto- i osiemnastowiecznego dworu średniozamożnego szlachcica. Dwór usytuowany jest nad jeziorem, utworzonym przez łachę wiślaną.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.