Twój koszyk jest pusty

Dwór Baniocha-Wilczynek

  • dwór Baniocha-Wilczynek

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat piaseczyński, gmina Góra Kalwaria

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
Przedszkole
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu Baniocha-Wilczynek

Przeczytaj więcej informacji o dworze Baniocha-Wilczynek. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1783 roku właścicielami Baniochy byli Szymanowscy, w XIX wieku Szymanowscy, Bieniewscy, Chmielewscy, Czudowscy, Karol Werner, Lasoccy, a od końca stulecia Feliks Świerzaczyński. Po licznych parcelacjach część majątku Feliksa Świerzaczyńskiego odkupili około roku 1910 Władysław i Maria Tymienieccy, którzy w 1911 roku odsprzedali ją Władysławowi Wilczyńskiemu. Najprawdopodobniej od jego nazwiska ta niewielka własność wydzielona z wcześniejszych dóbr Baniocha otrzymała nazwę Wilczynek.

Dwór

Niewielki dwór w Wilczynku to jeden z najpiękniejszych domów wzniesionych w stylu polskim. Powstał krótko przed I wojną światową lub zaraz po wojnie, zapewne dla rodziny Wilczyńskich. Parterowy, nakryty dachem polskim z okapem i wejściem poprzedzonym dwukolumnowym wgłębnym portykiem. Ponad nim zwieńczona trójkątnym frontonem wystawka dachowa z ładnie wykrojonym półkolistym oknem.

W swych niewielkich rozmiarach przypomina projekty domów jednorodzinnych z krakowskiej Wystawy Architektury i Wnętrz w Otoczeniu Ogrodowym z 1912 roku, projekty „dworków podmiejskich” z konkursu na Wystawę Jubileuszową w Rzymie w 1911 roku, propozycję domu lekarza autorstwa architekta Władysława Klimczaka, a także jego... łaźnię wiejską z 1916 roku. I nic w tym dziwnego, gdyż styl polski, który wyrósł z szeroko rozumianej tradycji polskiego dworu, miał być stylem powszechnym, odpowiednim zarówno dla ziemiańskiej siedziby, jak Opinogóra, Gołębiówka, Osiek, Kuznocin, Adamowizna, podmiejskiego domu, jak Sulejówek Józefa Piłsudskiego, miejskich willi Żoliborza Oficerskiego i Mokotowa, jak i budynków użyteczności publicznej – gmachów poczt, szkół, dworców kolejowych, a nawet wiejskich chat, czego przykładem projektowane przez Pawła Wędziagolskiego i Franciszka Piaścika w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku włościańskie domy z kolumnowymi gankami. Było to już tylko architektoniczne dopełnienie tego, co dokonało się w świadomości wraz z Mickiewiczowskim Panem Tadeuszem – polski dwór stał się własnością wszystkich Polaków, ogólnonarodowym do-brem jako emanacja polskiej historii, tradycji, obyczaju, ale także wartości moralnych, przywiązania do ziemi i wsi, rodziny i Kościoła. W kolumnowym ganku nie widziano już antyczno-pogańskiego motywu, lecz symbol wielkiego narodowego sacrum. Dlatego też po 1990 roku tak powszechnie sięgnięto do tradycji polskiego dworu. Był on odpowiedzią na moralną, religijną i historyczną próżnię politycznej doktryny PRL-u przywracającą mityczny czas sprzed wojny, prawdziwej Polski, bo zabudowanej dworami. Był również reakcją na dewaluację wartości architektonicznych i szarzyznę komunistycznych blokowisk.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.