Twój koszyk jest pusty

Dwór w Starym Susku

  • dwór w Starym Susku

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat ostrołęcki, gmina Rzekuń

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
zamieszkany
Stan zachowania:
Nieistniejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Starym Susku

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Starym Susku. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W końcu XIV wieku wieś była własnością Jana z Zakrzewa, a w pierwszej połowie XV wieku jego brata Chebdy, protoplasty rodu Suskich herbu Pomian. W rękach Suskich pozostawała aż do trzeciej ćwierci XVIII wieku. Ostatnim właścicielem Starego Suska z rodu Suskich był Mikołaj Zenon Suski, sędzia ziemski zambrowski. Po Suskich właścicielami miejscowości byli Bukowscy – Antoni
Bukowski, cześnik czernichowski, potem jego bratanek szambelan Mikołaj Bukowski, następnie jego syn Antoni Bukowski wraz z żoną Anną z Glinków. Na Glinków Stary Susk przeszedł w 1840 roku i pozostawał ich własnością do 1931 roku. Właścicielami Starego Suska byli: jako pierwszy Mikołaj Glinka, w 1909 roku Władysław Glinka, a potem Jan Mikołaj Glinka, którego majątek pod koniec lat dwudziestych liczył 637 hektarów. Od 1931 roku własność Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. Od 1935 roku gospodarowali tu Kibortowie. Stefan Glinka, syn Władysława, byłego właściciela Starego Suska, został zamordowany przez Niemców w czasie okupacji.

Dwór

Na umieszczonej w narożniku dworu tablicy widnieje napis o treści: „Dwór postawiony w XVIII stuleciu/powiększony w latach 1853 i 1889/a zniszczony przez wojny 1915 i 1920 r./odziedziczywszy po ojcach/Jan Mikołaj Ernest Glinka/przebudował i odnowił R.P. 1925”. Glinka, historyk i archiwista, nadał siedzibie formy klasycystyczno-barokowe, co było nie tylko zgodne z epoką powstania dworu, zapewne około 1770 roku, ale również wpisywało dwór w formy popularnego w tym czasie stylu polskiego. Od frontu, ujętego z obu stron parterowymi skrzydłami zamykającymi niewielki dziedzińczyk, dodano na całej długości korpusu kolumnowy podcień, a ponad nim, na osi, wystawkę dachową zwieńczoną trójkątnym naczółkiem i ujętą wolutami. Z czasu międzywojennej przebudowy pochodzi również pozorny ryzalit na osi elewacji ogrodowej z wgłębnym dwukolumnowym portykiem zwieńczonym wysokim trójkątnym szczytem z oculusem i herbem Trzaska Glinków. Na wszystkich częściach dworu dachy dwuspadowe. Niewykluczone, że autorem przebudowy był miejscowy architekt Rudolf Macura. Park założony w czwartej ćwierci XVIII wieku, przekomponowany został około
1900 roku według projektu Stefana Celichowskiego, a następnie w 1925 roku według projektu Stefana Rogowicza. Dziś nic z niego nie zostało.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.