Twój koszyk jest pusty

Dwór w Starych Kosinach

  • dwór w Starych Kosinach

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat mławski, gmina Wiśniewo

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Starych Kosinach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Ceranowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1783 roku w Kosinach, jak się wydaje, było kilku właścicieli: Kosińscy, Łepkowscy, Grzybowscy, Bogurscy. Zapewne już w XIX wieku, a z pewnością w wieku XX własność Strumiłłów: w 1905 roku Narcyza Strumiłły, a w końcu lat dwudziestych Marcelego Strumiłły. Majątek liczył wówczas 295 hektarów. Ostatnimi właścicielami majątku byli Gryliczowie. Grylicz-Grizima, właściciel Kosin, aresztowany przez NKWD i wywieziony w głąb ZSRR w 1945 roku, zaginął bez wieści.

Dwór

Eklektyczny dwór wzniesiony w ostatniej ćwierci XIX wieku, parterowy, nakryty wysokim dachem dwuspadowym, z ryzalitem na osi przechodzącym w zamkniętą trójkątnym szczytem wystawkę dachową. Elementy architektonicznej dekoracji, jak lizeny artykułujące obie kondygnacje ryzalitu oraz wydzielające skrajne osie frontowej elewacji, również gzymsy i dekoracyjne motywy szczytu wystawki, nie mieszczą się w ramach klasycznych porządków architektonicznych i przypominają kształtowane z tą samą swobodą i doktrynalnym dystansem manierystyczne nagrobki z końca XVI wieku licznie spotykane w polskich kościołach.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie współczesne: Piotr Libicki
Zdjęcia archiwalne: Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna, 1973 r.


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.