Twój koszyk jest pusty

Dwór w Bogurzynie

dwór w Bogurzynie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat mławski, gmina Wiśniewo

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Zdrowa Jesień. Dom Pomocy Społecznej dla Osób Psychicznie Chorych

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Bogurzynie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Bogurzynie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś po raz pierwszy wzmiankowana w 1411 roku, kiedy właścicielem był Wisław z Bogurzyna. W XVI wieku własność Głużków, w XVII i XVIII wieku zakonu jezuitów. W końcu XVIII wieku Bogurzyn należał do Grzybkowskich, w początku XIX wieku do Kowalewskich, potem Łepkowskich i Nosarzewskich, a od 1842 roku Nostitz-Jackowskich, m.in. w początku XX wieku Mieczysława Nostitz-Jackowskiego. Od roku 1913 własność Michała Rudowskiego. Ostatnią właścicielką Bogurzyna była Bronisława Rudowska. Jej majątek w końcu lat dwudziestych liczył 737 hektarów.

Dwór

Niewiele pozostało z charakteru pierwotnego dworu, wzniesionego dla Nostitz-Jackowskich z końcem XIX wieku. A była to budowla parterowa, z wąskimi ryzalitami z obu stron i wyższą o kondygnację częścią środkową, zwieńczoną trójkątnym przyczółkiem. Wejście poprzedzał zachowany do dziś masywny czterokolumnowy portyk niosący taras piętra. W 1951 roku budynek przeobraził się w pałac, nadbudowano kondygnację i wyciągnięto w górę ryzality boczne, wieńcząc je trójkątnymi frontonami. W ostatnim czasie budynek odnowiono, jeszcze bardziej zacierając wrażenie jego historyczności. Dziś wydaje się współczesną budowlą stylizowaną jedynie na dawną siedzibę. Zadziwiać może swoista staranność jego przekomponowania w latach pięćdziesiątych. Był to jednak czas, kiedy wykształceni przed wojną, dysponujący często świetnym warsztatem architekci odbudowywali zrujnowaną Warszawę oraz wznosili odwołujące się do historycznych budynki socrealistyczne. Zresztą stawiane w tym czasie na wsiach szkoły często wykazywały wiele podobieństwa do wznoszonych kilkadziesiąt lat wcześniej dworów. W efekcie w Woli Rasztowskiej na Mazowszu na fundamentach starej siedziby stanęła zupełnie nowa i bez wątpienia piękna barokowa rezydencja – nie siedziba „ziemianina-ciemiężyciela”, ale kuźnia kadr najmłodszych pokoleń socjalistycznej ojczyzny.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.