Twój koszyk jest pusty

Dwór w Uniszkach Zawadzkich

  • dwór Uniszki Zawadzie

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat mławski, gmina Wieczfnia Kościelna

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Dobry
Zastosowanie:
Przeniesiony do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Uniszkach Zawadzkich

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Uniszkach Zawadzkich. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pomnikowy dwór z ostatniej ćwierci XVIII wieku, wzniesiony dla Krajewskich – zapewne dla Antoniego Krajewskiego, skarbnika zawkrzeńskiego, i jego żony Salomei z Umińskich. Parterowy, nakryty wysokim dachem łamanym, gontowym, z wejściem poprzedzonym otwartą drewnianą werandą. Góruje nad miejscowością, podkreślając w ten sposób ojcowską opiekę, ale i feudalną zwierzchność. Choć w formie jest nowożytną rezydencją, w znaczeniu pozostaje średniowiecznym zamkiem feudalnym. To tak jak jego gospodarz, który choć był szachcicem-ziemianinem, w głębi serca pozostawał rycerzem i tęsknił za rycerskim rzemiosłem, a przynajmniej – niczym Sienkiewiczowski Zagłoba – takie chciał sprawiać wrażenie.

Uniszki, dawniej również Unieszki, znane są od XV wieku. Od XVI do XVIII wieku własność Zawadzkich herbu Rogala, w drugiej połowie XVIII wieku i co najmniej do lat trzydziestych XIX stulecia Krajewskich, w tym około 1784 roku Antoniego Krajewskiego, a w 1838 roku Dominika Krajewskiego. Właścicielem Uniszek Zawadzkich był później Stanisław Cichocki, w 1906 roku Andrzej Włodkowski, od 1909 roku Wincenty Gutman, od 1916 roku Sztejnerowie, w tym w końcu lat dwudziestych Józef Sztejner. Majątek liczył wówczas 244 hektary. Sztejnerowie pozostawali właścicielami majątku do końca. Michał Sztejner z Uniszek Zawadzkich został zamordowany przez Niemców jesienią 1939 roku.

Dom niezamieszkany, zaniedbany. Park w przyzwoitym stanie. Ładne położenie na wzniesieniu. Obiekt dostępny z zewnątrz. Blisko dworu nowy budynek szkoły.

Translokacja dworu

W 2011 r. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przeniosło zabytkowy dwór z Uniszek Zawadzkich na teren swojego skansenu. Za przeniesieniem dworu do skansenu przemawiał fakt, iż dwór od kilkunastu lat był nieużytkowany. W bezpośrednim jego sąsiedztwie wybudowano nowoszeczną szkołę, a zabytek wymagający kolejnych remontów był skazany na powolne niszczenie. To oraz walory zabytkowe i estetyczne było powodem transolakcji szlacheckiego dworu.

Na stronie muzeum można przeczytać, że:

"Obecnie dwór jest zestawiony i trwa kolejna faza realizacji przedsięwzięcia – prace wykończeniowe, po których nastąpi etap wyposażania wnętrza – tym samym przygotowanie obiektu do udostępnienia zwiedzającym. Równolegle z robotami budowlano – konserwatorskimi prowadzi się prace zmierzające do zagospodarowania terenu wokół dworu. Wytyczono już aleję dojazdową i podjazd, uformowano duży klomb, a także dokonano pierwszych nasadzeń roślinności w sąsiedztwie budynku. Teren wokół dworu zostanie zadrzewiony, posadzi się krzewy i kwiaty takich gatunków , jakie dawniej występowały w pobliżu mazowieckich siedzib ziemiańskich".

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Dodatkowe informacje: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.