Twój koszyk jest pusty

Dwór w Morawach

dwór w Morawach

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat mławski gmina Stupsk

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Zniszczony

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Morawach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Morawach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Trudno odróżnić źródłowo szereg wsi o nazwie Morawy, które niemal nie były rozgraniczone. W XVIII wieku Morawy-Bachci należały do Morawskich, Morawy-Czarnaty również do Morawskich, ale i Trętowskich, Morawy-Kafary do Morawskich i Żbikowskich, Morawy-Kopcie do Morawskich, Morawy-Kosiorki do Ostaszewskich i Konarzewskich, Morawy-Laski do Morawskich, Niesłuchowskich i Trętowskich.Na północno-zachodnim Mazowszu liczna zagrodowa szlachta dzieliła niemal w nieskończoność dziedziczoną własność. Na początku XX wieku miejscowość Żebry na ziemi różańsko-zakroczymskiej składała się z 18 przysiółków! Ignacy Krasicki pisał: „Pierwiastkowego siedliska, choćby było najszczuplejsze, żaden puścić nie chce: póty się więc dzielą, póki tylko dzielić się mogą, i na koniec każda prawie grzęda ma swojego osobnego dziedzica”. Stąd nazwy dwuczłonowe tworzone dla odróżnienia sąsiadujących „posiadłości”. Powodów występowania na Mazowszu licznej szlachty należy upatrywać już w XIII wieku, w polityce osadniczej mazowieckich książąt i częstszym tu niż w innych regionach zjawisku obdarowywania przywilejami całych rodów, prężnych gospodarczo, o rycerskich tradycjach sięgających odległych czasów. W efekcie niemal 25% ludności Mazowsza (Mazurów, gdyż tak pierwotnie nazywano mieszkańców tych ziem) mogło szczycić się szlachectwem. A każdy szlachcic, co oczywiste, aspirował do posiadania ziemi, choćby jej skrawka. To rodziło stanową dumę i pozwalało Mazurowi-szlachcicowi – jak mówi anegdota – już na wstępie listu do papieża zastrzec, że „nie pisem do Was bracie, bo nie wiem cyście ślachcic, cyli nie, boście nie z naszej ziemi”. Podobno jeszcze w latach pięćdziesiątych XX wieku w niektórych sklepach GS-u na Mazowszu zdarzało się, że wchodzący pytał sprzedawcę: „Przepraszam, czy pan szlachcic? Aaa... jeśli tak, to szczęść Boże!”Rozdrobnione Morawy nie występują w dwudziestowiecznych wykazach własności ziemskiej.

Dwór

Dwór wzniesiony pod koniec XIX lub na początku XX wieku, parterowy, nakryty dachem dwuspadowym, z drewnianą werandą poprzedzającą wejście.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.