Twój koszyk jest pusty

Dwór w Zawadach

Dwór Zawady pow. mławski

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat mławski, gmina Lipowiec Kościelny

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Zniszczony
Numer rejestru zabytku:
113/76
Zastosowanie:
nieznane
Data wpisu do rejestru:
08 październik 1981

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Zawadach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Zawadach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Posiadający wiele autentycznego uroku i odpowiadający naszemu wyobrażeniu o prostej szlacheckiej siedzibie drewniany dwór z pierwszej połowy XIX wieku, parterowy, nakryty dachem czterospadowym, z gankiem na osi o czterech słupach wspierających dwuspadowy daszek. Właściwie niewiele różni tę dziewiętnastowieczną ziemiańską siedzibę od szlacheckich dworów wznoszonych na całym terytorium Rzeczpospolitej od połowy XVII wieku. W 1880 roku w bezpośredniej bliskości dworu wybudowano oficynę połączoną z dworem łącznikiem. Jest to budynek murowany, parterowy, nakryty dwuspadowym dachem. W oficynie znalazły się zapewne pomieszczenia dla służby, kuchnia, a być może również pokoje gościnne. Nie można wykluczyć, że w nowej części, murowanej, wygodniejszej i nowocześniejszej, zamieszkali sami właściciele.

W końcu XVIII wieku własność Oborskich, w drugiej połowie XIX wieku Podczaskich, w XX wieku i aż do końca Sędzimirów, w tym w 1905, 1909 i w końcu lat dwudziestych Stanisława Sędzimira. Majątek w końcu lat dwudziestych XX wieku liczył 770 hektarów. Aleksander Sędzimir (ur. 1884), syn Stanisława Sędzimira i Marii z Podczaskich, współwłaściciel Zawad, żołnierz AK, został zamordowany przez Niemców w Dachau w 1942 roku. Andrzej Sędzimir (ur. 1898), brat Aleksandra Sędzimira, współwłaściciel Zawad, zamordowany został przez Niemców również w Dachau w 1942 roku za działalność konspiracyjną.

Dom opuszczony, w złym stanie. Park zdziczały. Obiekt dostępny z zewnątrz.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.