Twój koszyk jest pusty

Dwór w Łukówcu

dwór w Łukówcu

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat miński, gmina Mrozy

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Łukówcu

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Łukówcu. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Łukówiec lub Łukowiec w XVIII wieku był własnością Rudzińskich, w tym wojewody mazowieckiego Michała Rudzińskiego, a w 1783 roku jego syna, być może Antoniego, który w 1795 roku sprzedał wieś Florianowi Cieszkowskiemu, staroście kleszczelskiemu. W rękach jego dzieci i wnuków Łukowiec pozostawał do 1872 roku, kiedy to kupił go na licytacji słynny fi lozof hr. August Cieszkowski (1814–1894). Po nim Łukowiec objął jego syn – hr. August Cieszkowski junior (1861–1932), który był właścicielem Łukowca również w 1909 roku i w późnych latach dwudziestych, kiedy majątek liczył 1359 hektarów. Hr. August Cieszkowski junior, bardzo zamożny ziemianin, posiadający majątki w wielu miejscach w Polsce, bezdzietny, adoptował cztery osoby: Edwarda Raczyńskiego, późniejszego prezydenta Rzeczpospolitej na uchodźstwie, któremu zapisał podpoz-nańską Wierzenicę, Jana Tyszkiewicza, który otrzymał majątek Surchów pod Krasnymstawem, Pawła Żółtowskiego, który otrzymał Stawiska koło Węgrowa, oraz Felicjana Dembińskiego, który otrzymał Łukowiec. Felicjan Cieszkowski--Dembiński (1901–1981) pochodził z zasiedziałej wielkopolskiej rodziny herbu Rawicz, od kilku pokoleń związanej i zaprzyjaźnionej z Cieszkowskimi. Świetny gospodarz, a po utracie majątków po II wojnie wybitny naukowiec Akademii Rolniczej w Poznaniu.

Dwór

Drewniany dwór wzniesiony na początku XIX wieku dla Cieszkowskich i w póź-niejszym czasie – podobnie jak dwory w Trębkach Nowych, Nowym Zaborowie i Poniatowie – przedłużony od zachodu o część murowaną. Parterowy, nakryty dachem dwuspadowym, o oryginalnych dwóch symetrycznych gankach złożonych z dwóch par kolumn każdy. Każdy też wieńczy trójkątny szczyt dwuspadowego daszku. W centralnym pomieszczeniu dworu portal wczesnoklasycystyczny z czwartej ćwierci XVIII wieku, według tradycji przeniesiony z wcześniejszej siedziby stojącej w tym miejscu, wykonany z drzewa jesionowego, intarsjowanego orzechem.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.